Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 13 listopada 2019

Życzenia dla Józefa Walaszczyka z okazji 100. urodzin

  |   Minister Wojciech Kolarski spotkał się z Józefem Walaszczykiem i przekazał życzenia od Prezydenta Minister Wojciech Kolarski spotkał się z Józefem Walaszczykiem i przekazał życzenia od Prezydenta Minister Wojciech Kolarski spotkał się z Józefem Walaszczykiem i przekazał życzenia od Prezydenta Minister Wojciech Kolarski spotkał się z Józefem Walaszczykiem i przekazał życzenia od Prezydenta

Pan

Józef Walaszczyk

 


Pan
Józef Walaszczyk

 

 

Z okazji Pańskich 100. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje, życzenia dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Pragnę przekazać wyrazy głębokiego szacunku dla Pana życiowej postawy i czynów, a zwłaszcza za to, że podczas II wojny światowej pospieszył Pan na ratunek i znalazł schronienie dla kilkudziesięciu żydowskich współobywateli. W imieniu Rzeczypospolitej chcę dziś z całego serca podziękować Panu za ten bezprzykładny heroizm, odwagę i wierność najwyższym zasadom.

 

Bardzo trudno opisać uczucia, jakie dostępne są komuś, kto mimo śmiertelnego zagrożenia, ratuje innych ludzi. O tym mówi poruszająca historia Pańskiego życia. Fundamentalne wartości, którymi kierował się Pan podczas swoich życiowych wyborów, ukształtowane zostały w II Rzeczypospolitej, pielęgnującej wolność i międzyludzkie braterstwo. Należy Pan do pokolenia, które kultywowało to dziedzictwo i w imię tych wskazań nie wahało się podejmować ogromnego ryzyka, często płacąc za nie najwyższą cenę.

 

W tym szczególnym dla Pana dniu dziękuję również za długoletnią działalność społeczną w Polskim Towarzystwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz za to, że pozostaje Pan świadkiem tamtych czasów pogardy, że niezmiennie zabiega o przekazywanie prawdy historycznej, niosąc swoje bezcenne świadectwo kolejnym pokoleniom.

 

Raz jeszcze serdecznie Panu gratuluję pięknego jubileuszu urodzin i życzę zdrowia, samych pogodnych dni spędzonych w gronie najbliższych oraz wielu wyrazów wdzięczności za czynienie dobra, które tak mocno wpisało się w Pańskie życie. 

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Z Jubilatem spotkał się minister Wojciech Kolarski, który przeczytał i przekazał list z życzeniami od Prezydenta. 

 

Poleć znajomemu