Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 9 marca 2016

List na finale XXII edycji plebiscytu "Złoty Inżynier"

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości finałowej

XXII edycji plebiscytu

Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego

 
 

Szanowni Państwo!

 

Plebiscyt o tytuł Złotego  Inżyniera zdobył sobie wysoką markę i powszechne uznanie nie tylko środowisk technicznych, ale także wszystkich, którzy zabiegają o gospodarczy i cywilizacyjny sukces Rzeczypospolitej.

 

Składam najlepsze gratulacje zdobywcom tytułów Diamentowego, Złotego i Srebrnego Inżyniera oraz wyróżnionym uczestnikom plebiscytu. W wielu dziedzinach przysparzają Państwo naszej Ojczyźnie cennych atutów w jej cywilizacyjnym i gospodarczym rozwoju. Godne podziwu są również dokonania laureatów tytułu Honorowy Złoty Inżynier, którzy udowadniają, że zdolności i wiedza techniczna mogą iść w parze z wybitnym talentem muzycznym czy literackim. Dziękuję Państwu za rozsławianie Polski w świecie.

 

Cieszę się z osiągnięć młodych uczestników dzisiejszej uroczystości. To znakomicie, że już wkrótce po ukończeniu studiów z energią angażują się Państwo w odpowiedzialne przedsięwzięcia i opracowują ambitne projekty. Chcę także wyrazić satysfakcję, że w ostatnich latach coraz więcej Polaków kształci się na uczelniach technicznych, wiążąc z tym swoje zawodowe i życiowe aspiracje. To dobra wiadomość dla Polski, bo coraz liczniejsze grono specjalistów zwiększa nasze zdolności rozwojowe.

 

Stoimy dzisiaj przed ogromnym wyzwaniem umocnienia konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Znacznie intensywniej musimy inwestować w wysoko zaawansowane technologie, pobudzać współpracę nauki z biznesem, rozbudowywać nowoczesny przemysł. Polska konkurencyjność nie może opierać się, jak dotąd, na niskich kosztach pracy czy umiejętności naśladowania cudzych rozwiązań, ale powinniśmy zdobywać sobie pozycję na globalnych rynkach dzięki rodzimym towarom wysoko przetworzonym. Choć cieszy wzrost polskiego eksportu, to jednak musi niepokoić, że tylko pięć procent sprzedawanych produktów ma charakter innowacyjny. Dlatego tak ważna jest przygotowywana obecnie przez rząd strategia gospodarcza, która stawia sobie za cel diametralną zmianę dotychczasowego modelu rozwoju. Liczę, że ludzie tacy jak Państwo, wybitni przedstawiciele polskiej myśli technicznej, głęboko zaangażują się w powodzenie tego projektu. Od tego, czy uda nam się zbudować gospodarkę opartą na wiedzy i odpowiednio wykorzystać narodowy potencjał, zależy pomyślność wszystkich Polaków i całej naszej Ojczyzny.

 

Raz jeszcze gratuluję najlepszym inżynierom, wyróżnionym w tym konkursie. Składam wyrazy uznania organizatorom – Redakcji „Przeglądu Technicznego” i Naczelnej Organizacji Technicznej – za promowanie dorobku polskiego środowiska inżynierskiego oraz ważnych idei cywilizacyjnych, które są fundamentem rozwoju. Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia.

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu