przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 13 marca 2016

List do uczestników Marszu Pamięci w 73. rocznicę likwidacji krakowskiego getta

Organizatorzy i Uczestnicy

Marszu Pamięci

w 73. rocznicę likwidacji krakowskiego getta

Kraków − Płaszów

 
 
 
 
Szanowni Państwo!
 

Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija.
Nie ma dobra, które na nią pozwala
pisał Tadeusz Borowski w opowiadaniu „U nas w Auschwitzu”. Przytaczam te słowa, by uczcić ofiary Zagłady w 73. rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Dziękuję organizatorom i uczestnikom tego i wszystkich poprzednich Marszów Pamięci, które służą upamiętnieniu ofiar, potępieniu zbrodni i wychowaniu kolejnych pokoleń do dobra,
do wrażliwości na krzywdę.

 

Marsze Pamięci, wędrówka żywych w hołdzie pomordowanym, sugestywnie przypominają o tym, co po II wojnie światowej pozostaje najwyższym obowiązkiem rządzących i zadaniem człowieka: chronić prawo, strzec godności ludzkiej, nie godzić się na zło. To, że dzisiaj możemy stanąć tutaj razem, z własnej woli, by w milczeniu przejść tę samą drogę, którą 13 i 14 marca 1943 roku pokonali Żydzi z likwidowanego getta, świadczy, że dobro zwycięża nad złem, wolność pokonuje zniewolenie. Mamy jednak świadomość, że ta odwieczna walka nigdy się nie skończy. Dlatego musimy wciąż na nowo podejmować pracę, by przekazywać następnym pokoleniom pamięć o tym, co stało się tutaj i w innych miejscach masowych mordówpopełnionych przez okupujących nasz kraj niemieckich nazistów. Wszyscy, którzy poznaliśmy historię Zagłady, jesteśmy wezwani do tego, by zapobiegać zbrodniom przeciwko ludzkości.


By reagować na wszelkie przypadki agresji, antysemityzmu, nowych imperializmów i totalitaryzmów. Haniebne dzieje Holocaustu to najbardziej gorzka lekcja cywilizacji i najsilniejszy impuls do moralnej edukacji społeczeństw wolnego świata.

 

Święty Jan Paweł II podczas swojej czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, 9 czerwca 1991 roku, na spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej powiedział: Ludzka przeszłość nie przemija całkowicie. Nie ma historii Krakowa bez historii krakowskich Żydów, przerwanej niemiecką zbrodnią. Dzisiaj z satysfakcją przyjmuję dokonania tych wszystkich, którzy od lat pracują nad przywracaniem żydowskich tradycji w Polsce, pielęgnują kulturę poprzednich pokoleń, podkreślają udział żydowskiej społeczności w rozwoju Krakowa.


Ufam, że dzisiejsza uroczystość przemówi na nowo do wrażliwości ludzi młodych. Że będąc ostrzeżeniem, lekcją o tragedii krakowskich Żydów, stanie się też drogą do poznania historii ich życia tutaj, pod Wawelem. Historia ta liczy przecież ponad siedemset lat.

 

Łączę się z Państwem w zadumie nad losem ofiar likwidacji krakowskiego getta. Idącym dziś w Marszu Pamięci przekazuję wyrazy głębokiego szacunku. Pozdrawiam przybyłych z daleka na dzisiejszy Marsz, wdzięczny Ocalonym za piękną pamięć o polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.