Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 grudnia 2019

List na obchody 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau [PL/ENG]

Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Fot. Jarosław Praszkiewicz /www.auschwitz.org

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau

w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

w Oświęcimiu

 

Czcigodni Ocaleni!

Ekscelencjo Pani Kanclerz!

Wszyscy Dostojni Goście!

Panie i Panowie!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim Państwu, przybyłym na uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Składam gratulacje i słowa uznania jej władzom oraz osobom i instytucjom, które uczestniczą i wspierają działania Fundacji. Dziękuję za to, że wypełniają Państwo misję zachowania dla kolejnych pokoleń tego wstrząsającego miejsca kaźni i pamięci o ponad milionie ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. English version >>>

 

Niedawne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypomniały całej ludzkości o zniszczeniu niepodległej Polski przez hitlerowską III Rzeszę. Na okupowane przez siebie ziemie Niemcy przynieśli fabryki śmierci i zbudowali nieznaną w dziejach machinę zagłady.

 

Symbolem tego zorganizowanego ludobójstwa jest Auschwitz-Birkenau. Tutaj mordowano Żydów, a także Polaków, Roma i Sinti, jeńców sowieckich. Ta ziemia, te mury przesiąknięte są strachem, krzykiem, łzami i krwią masowo zabijanych ludzi. Miejsce to już na zawsze będzie przestrogą dla wszystkich pokoleń przed tym, do jakich zbrodni zdolny jest człowiek opętany nienawiścią i pogardą dla innych narodowości.

 

My, Polacy, i nasza Rzeczpospolita wypełniamy powinność strzeżenia pamięci i prawdy o tym, co tu się wydarzyło. Podejmujemy zobowiązanie, by nieść światu przesłanie, płynące stąd, z byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Dlatego wciąż wołamy: nigdy więcej! Nigdy więcej nie może się zdarzyć nic podobnego. Nigdy więcej nie wolno do tego dopuścić.

 

Dla pamięci o Holokauście fundamentalne znaczenie ma zachowanie tego miejsca. Właśnie materialne ślady wymownie świadczą bowiem o popełnionej tutaj zbrodni. Dlatego dbałość o teren byłego obozu jest częścią naszej, Polaków, i państwa polskiego misji pielęgnowania i upowszechniania prawdy o Zagładzie. W tym wielkim dziele liczymy na wsparcie ze strony wszystkich ludzi dobrej woli, którym bliska jest sprawa pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

 

Niebawem, 27 stycznia, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, spotkają się tutaj ocaleni i przedstawiciele władz państwowych z wielu krajów. Razem zaświadczymy o naszej determinacji w obronie pamięci i prawdy o Holokauście. W ten sposób damy wyraz wspólnej odpowiedzialności za przyszłość. Jestem przekonany, że zamanifestujemy też wolę przekazywania przesłania i przestrogi płynącej z Auschwitz-Birkenau następnym pokoleniom.

 

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany podczas uroczystości przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

Poleć znajomemu