przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 6 grudnia 2019

List na obchody 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau [PL/ENG]

Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Fot. Jarosław Praszkiewicz /www.auschwitz.org

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau

w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

w Oświęcimiu

 

Czcigodni Ocaleni!

Ekscelencjo Pani Kanclerz!

Wszyscy Dostojni Goście!

Panie i Panowie!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim Państwu, przybyłym na uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Składam gratulacje i słowa uznania jej władzom oraz osobom i instytucjom, które uczestniczą i wspierają działania Fundacji. Dziękuję za to, że wypełniają Państwo misję zachowania dla kolejnych pokoleń tego wstrząsającego miejsca kaźni i pamięci o ponad milionie ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. English version >>>

 

Niedawne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypomniały całej ludzkości o zniszczeniu niepodległej Polski przez hitlerowską III Rzeszę. Na okupowane przez siebie ziemie Niemcy przynieśli fabryki śmierci i zbudowali nieznaną w dziejach machinę zagłady.

 

Symbolem tego zorganizowanego ludobójstwa jest Auschwitz-Birkenau. Tutaj mordowano Żydów, a także Polaków, Roma i Sinti, jeńców sowieckich. Ta ziemia, te mury przesiąknięte są strachem, krzykiem, łzami i krwią masowo zabijanych ludzi. Miejsce to już na zawsze będzie przestrogą dla wszystkich pokoleń przed tym, do jakich zbrodni zdolny jest człowiek opętany nienawiścią i pogardą dla innych narodowości.

 

My, Polacy, i nasza Rzeczpospolita wypełniamy powinność strzeżenia pamięci i prawdy o tym, co tu się wydarzyło. Podejmujemy zobowiązanie, by nieść światu przesłanie, płynące stąd, z byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Dlatego wciąż wołamy: nigdy więcej! Nigdy więcej nie może się zdarzyć nic podobnego. Nigdy więcej nie wolno do tego dopuścić.

 

Dla pamięci o Holokauście fundamentalne znaczenie ma zachowanie tego miejsca. Właśnie materialne ślady wymownie świadczą bowiem o popełnionej tutaj zbrodni. Dlatego dbałość o teren byłego obozu jest częścią naszej, Polaków, i państwa polskiego misji pielęgnowania i upowszechniania prawdy o Zagładzie. W tym wielkim dziele liczymy na wsparcie ze strony wszystkich ludzi dobrej woli, którym bliska jest sprawa pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

 

Niebawem, 27 stycznia, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, spotkają się tutaj ocaleni i przedstawiciele władz państwowych z wielu krajów. Razem zaświadczymy o naszej determinacji w obronie pamięci i prawdy o Holokauście. W ten sposób damy wyraz wspólnej odpowiedzialności za przyszłość. Jestem przekonany, że zamanifestujemy też wolę przekazywania przesłania i przestrogi płynącej z Auschwitz-Birkenau następnym pokoleniom.

 

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany podczas uroczystości przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.