Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 17 stycznia 2020

Na inaugurację obchodów 100-lecia powrotu Kępna do Macierzy

  |   Uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia powrotu Kępna do Macierzy Uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia powrotu Kępna do Macierzy Uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia powrotu Kępna do Macierzy

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystej inauguracji

obchodów 100-lecia powrotu Kępna do Macierzy

 

 

Szanowny Panie Przewodniczący! Szanowny Panie Burmistrzu!

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Kępno!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam uczestników uroczystości otwierającej obchody 100-lecia powrotu Kępna do Macierzy. Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym czasie, kiedy świętujemy jubileusz odzyskania niepodległości, upamiętniają Państwo wspólnie setną rocznicę przyłączenia tej ziemi do odrodzonej Rzeczypospolitej. Jest to także doskonała okazja do tego, by uczcić pamięć powstańców wielkopolskich, którzy toczyli w tym rejonie ciężkie walki w styczniu i lutym 1919 roku. I choć nie udało im się zdobyć miasta, to włączenie Wielkopolski, w tym także Kępna, do Rzeczypospolitej na mocy traktatu wersalskiego było przede wszystkim zasługą powstańczego zrywu Wielkopolan. Chylimy dziś czoła przed ich bohaterstwem, odwagą i determinacją, z jaką upomnieli się o polskość tych ziem. Powrót Kępna do Macierzy był również zasługą samych mieszkańców miasta, którzy przez pokolenia podtrzymywali i pielęgnowali swoją polskość, a gdy wybuchło powstanie, mimo obecności licznego garnizonu niemieckiego wstępowali do Straży Ludowej, nie zważając na grożące represje.

 

Wielkopolanie przez cały okres rozbiorów opierali się germanizacji i znosili – najpierw pod panowaniem pruskim, a potem niemieckim – wszelkie szykany, a gdy niepodległa Polska powróciła na mapę Europy, nie szczędzili trudu i krwi, aby znaleźć się w granicach odrodzonego państwa. Dziś mieszkańcy Wielkopolski mogą być dumni ze swoich osiągnięć. Głęboki patriotyzm w połączeniu z ideą pracy organicznej sprawiły, że jest to region wyróżniający się pod wieloma względami. Przywiązanie do korzeni i troska o swoją małą ojczyznę zaowocowały rozwojem przedsiębiorczości i nowoczesnego rolnictwa, a budowany konsekwentnie kapitał społeczny stanowi mocny fundament zrównoważonego rozwoju.

 

Szanowni Państwo! W orędziu wygłoszonym przed Zgromadzeniem Narodowym 5 grudnia 2017 roku i inaugurującym obchody wielkiego święta wolności – jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówiłem o tym, że historię naszego narodu współtworzyli także mieszkańcy setek polskich wsi i miasteczek oraz cisi bohaterowie naszych domowych, rodzinnych historii, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. I choć kroniki o nich milczą, to także oni w pełni zasługują na obecność w pamięci lokalnych społeczności. Dziękuję dzisiaj wszystkim Państwu, którzy w setną rocznicę powrotu Kępna do Macierzy włączają się w rocznicowe obchody, a na co dzień zachowują oraz przekazują wiedzę o tamtych wydarzeniach. Niech pamięć o nich i duma z własnych osiągnięć będzie dla Państwa zachętą do dalszej troski o rozwój Państwa małej ojczyzny i dobro Rzeczypospolitej.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Andrzej Dera. 

Poleć znajomemu