Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 19 stycznia 2020

Do uczestników koncertu kolędowego w Kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach

Uczestnicy i Organizatorzy

koncertu kolędowego

w Kościele św. Piotra Apostoła

w Wadowicach

 

 

 

Czcigodny Księże Proboszczu!

Szanowni Państwo!

 

Za chwilę, w murach tej szacownej świątyni, będącej wotum wdzięczności za wybór Polaka na Tron Piotrowy i cudowne ocalenie Ojca Świętego z zamachu 13 maja 1981 roku, rozbrzmiewać będą najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Dziękuję za zaproszenie i serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników koncertu, który odbywa się nie tylko w miejscu szczególnym dla wadowickiej wspólnoty wiernych, ale także w wyjątkowym czasie, w roku obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły, który tu, w Wadowicach, przyszedł na świat.  

 

Drodzy Państwo!

 

Przekazywane z pokolenia na pokolenie kolędy są naszym wielkim dziedzictwem kulturowym, a wspólne kolędowanie ma w Polsce wielowiekową tradycję i należy do najpiękniejszych bożonarodzeniowych zwyczajów. Wiele z tych utworów, często anonimowych, powstałych w czasach zaborów, miało nie tylko wydźwięk religijny, ale i patriotyczny. Ich śpiewanie dodawało otuchy, pomagało w trwaniu w wierze i polskości, w przywiązaniu do Ojczyzny. Ojciec Święty Jan Paweł II, zwracając się w 1996 roku ze świątecznymi życzeniami do rodaków, powiedział, że kolędy nie tylko należą do naszej historii, ale tworzą poniekąd historię narodową i chrześcijańską i trzeba, ażebyśmy tego bogactwa nie zgubili. Dlatego cieszę się, że tak wielu muzyków i wykonawców sięga do skarbnicy naszych pieśni bożonarodzeniowych, odpowiadając tym samym na papieskie przesłanie. 

 

Jestem przekonany, że spotkanie z kolędami i pastorałkami, tymi znanymi i tymi, które wyszły spod pióra współczesnych autorów, będzie dla wszystkich zgromadzonych w tej świątyni wspaniałym przeżyciem, przysparzając Państwu wiele radości oraz głębokich religijnych i artystycznych wzruszeń. Raz jeszcze serdecznie pozdrawiam uczestników koncertu i życzę każdemu z Państwa wiele pomyślności w Nowym 2020 Roku.

 

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Adam Kwiatkowski. 

 

Poleć znajomemu