przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 3 lutego 2020

Do uczestników uroczystości wręczenia polskim kombatantom odznaczeń nadanych przez Władze Republiki Francuskiej

Uczestnicy uroczystości

wręczenia polskim kombatantom odznaczeń

nadanych przez Władze Republiki Francuskiej

w Ambasadzie Francji w Polsce

 

 

 

Szanowna Pani Minister Obrony Republiki Francuskiej,

Ekscelencjo Panie Ambasadorze,

Szanowni Państwo – Goście dzisiejszej uroczystości,

a przede wszystkim

Szanowni Odznaczeni!

 

Jest dla mnie wielkim zaszczytem móc pogratulować wręczenia Orderów Narodowych Legii Honorowej nadanych przez Prezydenta Republiki Francuskiej w uznaniu zasług Panów: Mariana Słowińskiego, Zygmunta Włodarczyka i Jana Skowrona.

 

Jako Prezydent i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jestem niezwykle dumny z obywateli polskich, którzy wnieśli tak znaczący wkład w działania zbrojne w czasie II wojny światowej na terenie jednego z państw alianckich. Włączając się w wysiłek ruchu oporu, a następnie w aktywność 1 Armii Francuskiej, dali Panowie żywy dowód, że hasło „za wolność waszą i naszą”, które towarzyszyło Polakom od czasu powstań narodowych, jest prawdziwym wyrazem naszej postawy wobec partnerów i przyjaciół.

 

Dziś z wdzięcznością i satysfakcją przyłączam się do hołdu oddanego Panom przez władze Francji. Jestem przekonany, że Panów zasługi stanowią fundament, na którym zbudowane są również obecne polsko-francuskie więzy i wzajemna współpraca. To między innymi dzięki Panów poświęceniu przyjaźń łącząca nie tylko oba nasze państwa, lecz także obydwa narody jest tak silna.

 

Przez wieki nasze bliskie relacje wielokrotnie umacniane były właśnie poprzez wspólny wysiłek wojenny. Polscy emigranci znajdowali na gościnnej francuskiej ziemi swój drugi dom. Odwdzięczali się za to wkładem w działalność naukową i artystyczną, a niejednokrotnie podejmując też – tak jak bohaterowie dzisiejszej uroczystości – wysiłek zbrojny na rzecz swojej drugiej przybranej Ojczyzny. Polacy urodzeni we Francji i przybyli na jej tereny nie wahali się, w chwili gdy zagrożone było bezpieczeństwo całej Europy, podjąć walkę, wstępując do struktur francuskiej Résistance. Ich postawa zasługuje na najwyższy szacunek i cześć. Oddajemy dziś także hołd ponad pięciu tysiącom naszych rodaków, którzy ponieśli śmierć na terenie Francji podczas II wojny światowej.

 

Dzisiejsza uroczystość jest potwierdzeniem wspólnych wartości, które wyznajemy, w tym również solidarności, jakiej Polacy i Francuzi dawali wyraz w bardzo wielu okolicznościach. Także obecnie razem stajemy w obliczu nowego rodzaju zagrożeń, wnosząc nasz wkład w budowanie bezpieczeństwa w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Raz jeszcze serdecznie gratuluję odznaczonym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej i wyrażam moją wdzięczność władzom Republiki Francuskiej za to, że doceniły polskich kombatantów, nadając im najwyższe francuskie odznaczenie. Dziękuję także Stowarzyszeniu Byłych Żołnierzy 1 Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”, które pielęgnując pamięć o czynach bojowych Polaków na terenie Francji, kształtuje świadomość młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i szacunku dla dokonań obu naszych narodów.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

 

Podczas uroczystości list odczytał Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.