Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 5 lutego 2020

Życzenia urodzinowe dla Profesora Leszka Mądzika

Pan

Profesor Leszek Mądzik

 

 

 

 

 

Szanowny Panie Profesorze!

 

W dniu Pańskich 75. urodzin proszę przyjąć serdeczne życzenia satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć w działalności artystycznej oraz pedagogicznej, a także wszelkiej osobistej pomyślności.

 

Dzisiejszy jubileusz stanowi znakomitą okazję, aby wyrazić szacunek dla Pana dorobku twórczego, który jest wysoko ceniony wśród koneserów ambitnej sztuki. Pełne głębokiej refleksji widowiska, jak również dzieła scenograficzne, malarskie i fotograficzne budują świat Pańskiej fascynującej wyobraźni, gdzie wszystkie elementy doskonale się dopełniają. Miejscem wyjątkowego spotkania z bliźnim uczynił Pan swój autorski teatr – przestrzeń, w której nierozerwanie łączą się ruch, muzyka i światło. Pańskie przedstawienia w sugestywnej formie opowiadają o tajemnicy ludzkiego losu, który często wymyka się słowom i interpretacji. Tym bardziej należy podkreślić, że w ramach Sceny Plastycznej KUL-u, a także w innych spektaklach w Polsce i za granicą od lat stawia Pan naszej współczesności pytania istotne dla zrozumienia kondycji współczesnego człowieka – z jego obawami, lękiem, ale też nadzieją, wiarą i odwieczną potrzebą poszukiwania prawdy. W myśl Pańskiej zasady, że nawet najtrudniejsze tematy mogą przynieść poczucie sensu i optymizm tworzenia.

 

Dziś, kiedy coraz częściej obserwujemy deprecjację wartości i uwikłanie sztuki w doraźne aluzje, Pańska konsekwentna postawa twórcy zapraszającego widza do głębokiej i poważnej refleksji nad życiem i światem zasługuje na szczególne docenienie. Wyrazem wielkiego uznania są przyznane Panu liczne wyróżnienia, jak Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” czy Krzyż Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice”, do których koniecznie trzeba dodać niezmienny i trwały podziw kilku pokoleń miłośników Pańskiego talentu.

 

Raz jeszcze gratulując Panu tego jubileuszu, życzę udanej realizacji dalszych zamierzeń artystycznych oraz niesłabnących sił ducha w przyszłości. 
 

Z wyrazami głębokiego szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

Poleć znajomemu