Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 lutego 2020

List na obchody 372. rocznicy nadania praw miejskich Pradze

Warszawa, 10 lutego 2020 roku

 

 

 

 

Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów 372. rocznicy

nadania praw miejskich Pradze

 

 

 

Dostojni Goście!

Szanowni Mieszkańcy Warszawskiej Pragi!

Panie i Panowie!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim przybyłym na obchody 372. rocznicy nadania praw miejskich Pradze. Bardzo się cieszę, że już po raz kolejny uroczyście wspominają Państwo to jakże ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie. Chcę dziś pogratulować inicjatorom i współorganizatorom obchodów oraz wszystkim, którzy zechcieli zaangażować się we wspólne radosne świętowanie. Dziękuję Państwu za to piękne świadectwo praskiej tożsamości
oraz za pielęgnowanie dziedzictwa i pamięci historycznej tej wyjątkowej części stołecznego miasta.

 

Uważam za niezwykle cenne, że prażanie doskonale znają dzieje własnej miejskiej małej ojczyzny, dbają o zachowanie jej specyfiki i o przekazywanie lokalnych tradycji następnym pokoleniom. To wspaniały przykład tego, że w realiach wielkiej metropolii, w której tyglu od wieków mieszają się „tutejsi” i „przybysze”, także również w czasach nam współczesnych wciąż istnieje przestrzeń, dająca poczucie ciągłości i zakorzenienia. Zasługuje to na docenienie zwłaszcza tutaj, w Warszawie, która doświadczyła tak dramatycznych momentów zerwania, jakie przyniosła rzeź 1794 roku i lata II wojny światowej.

 

Raz jeszcze dziękując Państwu za ten istotny wkład, jaki Praga i jej mieszkańcy wnoszą w życie społeczne stolicy, z serca życzę, aby dzięki Państwa aktywności nadal trwało wszystko to, co na obydwu brzegach Wisły zgodnie uważa się za ducha i esencję warszawskości. Niech przyczynią się do tego również obecne uroczystości, umacniając słuszną dumę ze swoistego charakteru, niepowtarzalnego uroku i różnorodności Państwa dzielnicy.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

 

 

Poleć znajomemu