Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 21 lutego 2020

List Prezydenta do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Jerzego Gruzy

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

śp. Jerzego Gruzy

 

Wielce Szanowna Rodzino!

Szanowni Państwo!

 

Śmierć śp. Jerzego Gruzy oznacza symboliczne domknięcie pewnego rozdziału w dziejach polskiego filmu i teatru. Odszedł arcymistrz komedii, reżyser, scenarzysta, aktor. Przez całe swe twórcze życie dbał o to, by poprawiać nastrój Polakom, co zwłaszcza w czasach PRL-u nie było zadaniem łatwym. Wyreżyserował niezwykle lubiane seriale i filmy, jak „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek”, „Dzięcioł” – pełne inteligentnego humoru i ciepłej ironii, gdzie zagrała plejada polskich aktorów.

 

Jako artysta obdarzony nadzwyczajnym darem obserwacji, stworzył wiele charakterystycznych postaci, przezabawnych sytuacji i dialogów, które znane są pokoleniom widzów w różnym wieku i co najważniejsze – które mimo upływu lat wciąż śmieszą. Jednocześnie realizował rozrywkę na wysokim poziomie, połączoną z refleksją nad człowiekiem. Ten swoisty i niepodrabialny fenomen zachwycał nas w licznych spektaklach telewizyjnych i teatralnych, słuchowiskach oraz musicalach, które przygotowywał.

 

Żegnamy Go dzisiaj ze smutkiem, ale jednocześnie pamiętając o wszystkich wspaniałych dziełach, które nam pozostawił. I z przekonaniem, że będą one bawić i wzruszać w przyszłości.

 

W imieniu Rzeczypospolitej pragnę wyrazić uznanie dla tych wszystkich dokonań i uhonorować śp. Jerzego Gruzę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za znamienite zasługi dla polskiej kultury.

 

Składam serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu