Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 lutego 2020

List na ceremonię otwarcia zawodów sportowych European Winter Para Sport Event

Warszawa, 25 lutego 2020 roku

 

 

Uczestnicy i Organizatorzy

ceremonii otwarcia zawodów sportowych

European Winter Para Sport Event, Poland 2020

 

 

Szanowny Panie Prezesie!

Drodzy Sportowcy z Polski i Europy!

Szanowni Państwo – Członkowie Ekip, Goście i Kibice!

 

Gromadzi Państwa wydarzenie o wielkiej randze i znaczeniu. Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestniczących w ceremonii otwarcia European Winter Para Sports Event, a szczególnie wszystkich zawodników. Ogromnie się cieszę, że Polska jest gospodarzem tak znaczącej imprezy sportowej w ramach międzynarodowego ruchu paraolimpijskiego, pierwszej tego typu w Europie. Pragnę bardzo ciepło powitać na polskiej ziemi naszych drogich gości – sportowców i członków ich ekip, przybyłych tu z wielu europejskich krajów.

 

Podczas tego wydarzenia zawodnicy będą rywalizować w czterech konkurencjach sportów zimowych: para-narciarstwie alpejskim, para-snowboardzie, para-narciarstwie biegowym i para-biatlonie. Jestem pewien, że zarówno uczestników, jak i publiczność, czekają wielkie sportowe emocje. To wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem, które jest ogromnie poruszające i inspirujące: „Jeden sport – jedna Europa – jedno marzenie”. Podkreśla ono, że sport – który ze swej istoty stanowi przestrzeń rywalizacji; rywalizacji szlachetnej a zarazem nieugiętej – jest jednocześnie wspaniałą przestrzenią międzyludzkiej wspólnoty.

 

Sport bardzo blisko łączy ludzi – bo sportowa walka to dla zawodnika także w wielkiej mierze walka z samym sobą, z własnymi ograniczeniami, ze wszystkim, co mogłoby być przeszkodą na drodze do zwycięstwa. Ten wysiłek osiągania doskonałości i przezwyciężania najtrudniejszych nawet wyzwań jednoczy sportowców; tworzy mocne więzi szacunku i przyjaźni. Również my, kibice, ogromnie doceniamy to, jak wiele okazują Państwo serca, pasji i zaangażowania.

 

W sposób szczególny zasługuje na podziw wysiłek paraolimpijczyków i wszystkich zawodników uprawiających parasport. Trudno nie być pod wrażeniem nie tylko Państwa wyników i sukcesów, ale wręcz całej życiowej postawy. Dają Państwo piękne świadectwo swojej siły charakteru, hartu ducha i ciała, tego, że – jak powiadają paraolimpijscy mistrzowie – „niemożliwe nie istnieje”. To wspaniała lekcja i wielka inspiracja dla nas wszystkich.

 

Życzę wszystkim zawodnikom sportowego szczęścia, wielu sił oraz wymarzonych zwycięstw i sukcesów. Życzę, by były one dla Państwa źródłem osobistej satysfakcji, uznania i prestiżu. Publiczności składam życzenia pięknych, niezapomnianych wrażeń. Przekazuję wyrazy uznania Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu za zaangażowanie włożone w organizację tej ważnej imprezy i cieszę się, że przyczyni się ona do pogłębienia współpracy pomiędzy paraolimpijskimi organizacjami europejskimi. Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności i raz jeszcze serdeczne pozdrowienia. 

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu