Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 lutego 2020

List na obchody 76. rocznicy zbrodni na ludności polskiej we wsi Huta Pieniacka

Minister Adam Kwiatkowski na uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów 76. rocznicy zbrodni

dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów

na ludności polskiej we wsi Huta Pieniacka

 

 

Szanowni Państwo!

 

Rzeź wołyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w historii naszego narodu w latach II wojny światowej. Była to zarazem jedna z najkrwawszych masowych zbrodni wojennych popełnionych na ludności cywilnej. Ludobójstwo dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich pochłonęło około 100 tysięcy ofiar, mężczyzn i kobiet, dzieci i starców, zamordowanych ze straszliwym okrucieństwem. Łączę się z Państwem w modlitwie za dusze naszych zgładzonych rodaków oraz w hołdzie, jaki składamy ich męczeństwu, patriotyzmowi i wierności Ojczyźnie.

 

Zobacz także: Odznaczeni za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy historycznej Min. Kwiatkowski na uroczystościach z okazji 76. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej Tak zwana akcja antypolska, zaplanowana i przeprowadzona przez OUN-UPA ze wstrząsającym bestialstwem, była w istocie ludobójczą czystką etniczną. Ugodziła ona w liczne miejscowości zamieszkałe przez polską ludność, początkowo na Wołyniu, a potem także na Podolu. Szczególnym symbolem tragedii polskiej społeczności na Kresach Wschodnich pozostaje mord dokonany 76 lat temu w Hucie Pieniackiej. Dwudziestego ósmego lutego 1944 roku ukraińscy żołnierze i policjanci na służbie hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej oraz ukraińscy nacjonaliści w okrutny sposób zgładzili tam prawie tysiąc osób, a całą wieś doszczętnie spalili. Nadal, mimo tak wielkiego już upływu czasu, trudno bez zgrozy i moralnego szoku przywoływać szczegóły tej potwornej zbrodni.

 

Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem pamięci i czci, którymi niepodległa Rzeczpospolita i cały naród polski otaczają ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej oraz wszystkie ofiary rzezi wołyńskiej. Przed kilkoma dniami taka uroczystość odbyła się na Ukrainie – w miejscu, gdzie śladem po zniszczonej polskiej wsi i naszych zamordowanych rodakach jest dzisiaj jedynie pomnik w kształcie krzyża stojący na pustkowiu.

 

Chciałbym wyrazić wielką wdzięczność, szacunek i uznanie wszystkim, którzy mimo kłamliwej propagandy władz komunistycznych chronili pamięć o tragedii Polaków zgładzonych w rzezi wołyńskiej oraz kultywują z pietyzmem tę pamięć również obecnie, nie pozwalając, aby dziejowa prawda uległa zatarciu, przemilczeniu czy relatywizacji. Ze słowami szczególnych podziękowań zwracam się dzisiaj do świadków historii, ocalałych z wołyńskiej eksterminacji i ich bliskich, a zwłaszcza do członków Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

 

Nie możemy zmienić tragicznej przeszłości, nie możemy przywrócić życia zamordowanym ofiarom. Możemy jednak sprawić, aby pomyślna przyszłość, stworzona wspólnie przez Polaków i Ukraińców, była odpowiedzią na bolesną, lecz uczciwie odczytaną lekcję historii. To dobrze, że podczas uroczystości na Ukrainie w miejscu spalonej Huty Pieniackiej powiewały razem biało-czerwone i niebiesko-żółte flagi. To dobrze, że ostatnie deklaracje najwyższych władz ukraińskich można pojmować jako ważny sygnał nadziei, iż odnajdziemy do siebie drogę w odczytaniu nauk płynących z tragicznej przeszłości. Niejednokrotnie mówiłem i chcę to powtórzyć również dzisiaj: głęboko wierzę w oczyszczającą moc prawdy. Niech ta wiara towarzyszy nam przy najboleśniejszych nawet wspomnieniach i będzie dla nas wsparciem i otuchą wraz z modlitwą.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

List odczytał minister Adam Kwiatkowski.

Poleć znajomemu