Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 marca 2020

List na 100-lecia Pierwszego Organizacyjnego Wszechpolskiego Zjazdu Lekarzy Weterynaryjnych

  |   Uroczyste obchody 100-lecia Pierwszego Organizacyjnego Wszechpolskiego Zjazdu Lekarzy Weterynaryjnych Szef KPRP Halina Szymańska odczytała list Prezydenta do uczestników uroczystości zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie Uroczyste obchody 100-lecia Pierwszego Organizacyjnego Wszechpolskiego Zjazdu Lekarzy Weterynaryjnych

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów 100-lecia

Pierwszego Organizacyjnego Wszechpolskiego Zjazdu Lekarzy Weterynaryjnych

 

 

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowni Państwo!

 

Setna rocznica Pierwszego Organizacyjnego Wszechpolskiego Zjazdu Lekarzy Weterynaryjnych to święto, które jest przywołaniem chlubnej polskiej historii, a jednocześnie okazją do zaprezentowania bogatego dorobku naszej medycyny weterynaryjnej. Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na jubileuszowej uroczystości w Zamku Królewskim w Warszawie.

 

W imieniu Rzeczypospolitej, pragnę złożyć wyrazy głębokiego uznania wszystkim lekarzom weterynarii w naszym kraju, których trud i ofiarność są tak istotne w polskim życiu gospodarczym i społecznym. Chciałbym również podziękować działaczom samorządu lekarskiego medycyny weterynaryjnej. Składam serdeczne gratulacje wszystkim, którzy za swe wieloletnie zasługi otrzymują dziś zaszczytne odznaczenia i medale pamiątkowe.

 

Pierwszy Wszechpolski Zjazd Lekarzy Weterynaryjnych przeprowadzony w Warszawie w grudniu 1919 roku był jednym z ważnych wydarzeń, umacniających spójność i sprawność niedawno odrodzonego polskiego państwa. Państwa, które po ponad 120 latach niewoli i nieobecności na politycznej mapie Europy pragnęło być nie tylko niepodległe, ale również nowoczesne. Dlatego tak istotne było wówczas zarówno administracyjne zjednoczenie kraju, rozdartego tak długo przez trzech zaborców, jak i wypracowanie skutecznych, rodzimych rozwiązań w zderzeniu z poważnymi problemami tamtego niespokojnego czasu.

 

Lekarze weterynarii bardzo dobrze to rozumieli, ofiarowując odrodzonej Rzeczypospolitej swój pełen zapału patriotyzm, obywatelskie zaangażowanie i wysokie zawodowe umiejętności. Istotnym osiągnięciem w skali państwa było wówczas także utworzenie administracji weterynaryjnej – setną rocznicę tego dokonania świętowaliśmy w zeszłym roku.

 

Jest swoistym znakiem czasu, jakim szacunkiem i sympatią cieszą się dziś w polskim społeczeństwie lekarze weterynarii. Dla rolników i hodowców są Państwo niezbędną, nieocenioną pomocą w ich działalności, a miliony Polaków, dla których zwierzęta są niejednokrotnie niemal członkami ich rodzin, widzą w Państwu kompetentnych, niezawodnych przyjaciół naszych „braci mniejszych”, przyjaciół zawsze służących radą, wsparciem i ratunkiem. Wszystkim uprawiającym ten szlachetny i ogromnie potrzebny zawód – mający w Polsce wielowiekowe tradycje – składam serdeczne życzenia pomyślności, sukcesów i satysfakcji. Życzę, aby medycyna weterynaryjna była niezmiennie mocnym atutem polskiej nauki, gospodarki i rozwoju społecznego. Raz jeszcze proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

List odczytała Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP

Poleć znajomemu