Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 23 marca 2020

Depesza gratulacyjna z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Jego Ekscelencja

Pan János Áder

Prezydent Węgier

Budapeszt

 

                                                                                     

 

Z okazji przypadającego dziś Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w imieniu w własnym oraz całego Narodu Polskiego pragnę przekazać najserdeczniejsze gratulacje oraz najlepsze życzenia.

 

„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem odrębnym i osobnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się, i zrastały niewidocznie” – pisał XIX-wieczny polski działacz polityczny Stanisław Worcell o więzi łączącej nasze kraje i narody.

 

Te słowa mają szczególny wydźwięk dziś, 23 marca, kiedy Polacy i Węgrzy wspólnie obchodzą święto przyjaźni i braterskiej solidarności. Dziś szczególnie czcimy pamięć o łączącej nas od wieków wspólnocie losów historycznych oraz zbieżności dążeń i wartości, które stanowią niewzruszony fundament, na którym nasze kraje i narody budują dialog dwustronny, współpracę w regionie oraz na forach organizacji międzynarodowych.

 

W tym szczególnym dniu, w imieniu własnym oraz wszystkich Polaków raz jeszcze dziękuję za przyjaźń Węgier i pragnę zapewnić o przyjaźni Polski, życząc naszym bratnim krajom i narodom dalszego rozwoju i rozkwitu, a także pomyślnej współpracy na kolejne dziesięciolecia.

 

Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP.  Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami święta przyjaźni pomiędzy naszymi krajami i narodami. Kolejne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zostaną zorganizowane wiosną 2021 roku w Bochni.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Poleć znajomemu