Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 25 marca 2020

Życzenia dla Izabelli Cywińskiej

Pani

Izabella Cywińska

 

 

 

 

 

 

W dniu Pani urodzin przekazuję serdeczne gratulacje i życzenia dobrego zdrowia, a także satysfakcji z Pani dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie reżyserii teatralnej i filmowej. 

 

Rozwijana przez lata współpraca z wielkimi indywidualnościami aktorskimi oraz wcześnie ukształtowana wizja artystyczna przyczyniły się do  powstania Pani teatru autorskiego, w którym realizowała Pani własne interpretacje utworów m.in. Witolda Gombrowicza, Witkacego, Stanisława Dygata, Antoniego Czechowa, Fiodora Dostojewskiego czy Václava Havla.


Wyraziste spektakle, znane z repertuarów kierowanych przez Panią teatrów w Kaliszu czy Poznaniu, cieszyły się uznaniem widzów i krytyków, przynosząc szereg interesujących tematów i zagadnień. Nie sposób nie zauważyć, że zarówno w polskich, jak i w dziełach literatury światowej zawsze poszukiwała Pani prawdy o człowieku. Często ukazywała Pani losy bohaterów na tle dziejowych zawirowań, łącząc tematykę egzystencjalną z kwestiami społecznymi. Warto w tym miejscu przywołać Pani spektakl o Poznańskim Czerwcu i protestach robotników, który miał swoją premierę przed wprowadzeniem stanu wojennego i odbierany był wówczas jako ważny głos wolności i solidarności.

 

Również w wolnej Polsce dzieliła się Pani swoimi przemyśleniami w licznych realizacjach Teatru Telewizji i filmach, które niezmiennie zapraszały do rozmowy o naszej historii i współczesności, wzbogacając polską kulturę.

 

Raz jeszcze gratulując Pani jubileuszu, życzę wszelkiej osobistej pomyślności i niesłabnących sił ducha. 

 

 

Z wyrazami szacunku i sympatii,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

 

 

Poleć znajomemu