Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 2 kwietnia 2020

List Pary Prezydenckiej do uczestników mszy żałobnej za duszę śp. Krzysztofa Pendereckiego

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego przedstawiająca zdjęcie Krzysztofa Penderenckiego

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Pani

Elżbieta Penderecka

wraz z Rodziną i Uczestnikami mszy żałobnej

za duszę śp. Krzysztofa Pendereckiego

w kościele Matki Bożej Królowej Polski

w Krakowie – Woli Justowskiej
 

Wielce Szanowna Pani!
Szanowni Państwo!

 

Przesyłamy wyrazy głębokiego współczucia wszystkim Państwu, pogrążonym w smutku po śmierci śp. Krzysztofa Pendereckiego. W obecnych szczególnych okolicznościach, w skromnej świątyni parafialnej, w gronie najbliższych żegnają Państwo człowieka niezwykłego i wielkiego artystę, który wyznaczył nowe drogi rozwoju muzyki współczesnej.

 

Odszedł wybitny polski kompozytor i dyrygent, który w swoich utworach łączył tradycję z nowatorstwem, czerpiąc inspirację z doświadczenia polskiej historii. Pozostawił wiele znakomitych dzieł, interpretowanych przez doskonałych wykonawców w najsłynniejszych salach koncertowych na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że weszły one już na trwałe do kanonu kultury światowej.
 

Wyrazem powszechnego uznania dla kunsztu i dorobku Krzysztofa Pendereckiego były liczne nagrody i tytuły oraz najwyższe odznaczenia państwowe polskie i zagraniczne, na czele z Orderem Orła Białego i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jako zasłużony nauczyciel akademicki i długoletni rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, Krzysztof Penderecki był też mistrzem i wychowawcą wielu znakomitych uczniów, którzy – wierzymy – będą nadal godnie kontynuować Jego misję.
 

Osobiście ze szczególnym wzruszeniem wspominamy uroczysty koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas którego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rozbrzmiało Polskie Requiem. Monumentalny utwór chóralny, doskonale oddający dzieje i losy Polaków w XX wieku, wywarł głębokie wrażenie na słuchaczach – szefach delegacji zagranicznych uczestniczących w obchodach. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni.
 

Składając Państwu kondolencje, wyrażamy nadzieję, że niebawem szerokiemu gronu publiczności, melomanów i wielbicieli talentu oraz twórczości Mistrza dane będzie wyrazić cześć i publicznie uhonorować Jego zasługi podczas uroczystości pogrzebowych.
 

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

 

Agata Kornhauser-Duda
Andrzej Duda

 

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu