Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 kwietnia 2020

List do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Księdza Kanonika Stanisława Jurczuka

Uczestnicy 
uroczystości pogrzebowych
śp. Księdza Kanonika Stanisława Jurczuka
w Parafii św. Jadwigi Śląskiej
w Milanówku
 
 
 
Szanowni Państwo!
Czcigodni Księża!
 
Wiadomość o śmierci śp. Księdza Kanonika Stanisława Jurczuka napełniła nas wielkim smutkiem. Odszedł nagle w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, w sile wieku, w trzydziestym piątym roku kapłaństwa – do końca oddany swojemu posłannictwu duszpasterza i społecznika zaangażowanego w szereg projektów. Był wspaniałym, mądrym i dobrym człowiekiem. Otwarty, serdeczny, zawsze pełen energii i optymizmu, zaskarbiał sobie przywiązanie podopiecznych i ich rodzin oraz szacunek i autorytet wśród współpracowników, darczyńców i naśladowców.
 
Już na początku swojej kapłańskiej drogi, w latach osiemdziesiątych, Ksiądz Stanisław poświęcił się służbie tym, którzy potrzebują szczególnego wsparcia, uwagi i zrozumienia – osobom niepełnosprawnym. Został diecezjalnym duszpasterzem tego środowiska, założycielem i prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, dyrektorem Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku oraz Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie. Zainicjował piesze pielgrzymki osób niepełnosprawnych z Warszawy na Jasną Górę – dzieło, wokół którego zawiązała się wyjątkowa, bez mała rodzinna wspólnota, obejmująca także bezdomnych, więźniów i wolontariuszy. Był orędownikiem osób niepełnosprawnych, wypowiadając się w mediach oraz na forach samorządowców, polityków i uczonych. W uznaniu swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
 
Obok specjalistycznej wiedzy dotyczącej organizacji opieki społecznej Ksiądz Stanisław Jurczuk zyskał w tej dziedzinie bogate doświadczenie praktyczne. Rozumiał, jak istotna jest w tym kontekście nowoczesna, całościowa polityka socjalna władz publicznych. Zabiegał o wypracowanie rozwiązań, które poprawią społeczne, prawne i ekonomiczne położenie zarówno osób  z niepełnosprawnościami, jak i ich opiekunów. Był doradcą prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Opracował kompleksowy program rehabilitacji od najwcześniejszych do najpóźniejszych lat życia. Jesteśmy i zawsze pozostaniemy wdzięczni Księdzu Stanisławowi za Jego radę i pomoc dotyczącą inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, a w sposób szczególny za Jego aktywny udział w pracach prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju oraz Kapituły Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. 
 
Względy bezpieczeństwa związane z epidemią sprawiły, że w uroczystościach pogrzebowych Księdza Stanisława Jurczuka nie uczestniczą dzisiaj tłumy. Mamy jednak głębokie przeświadczenie, że w ostatniej drodze towarzyszą Mu dzisiaj duchowo setki osób, które Go poznały  i którym wyświadczył tak wiele dobra. Otaczamy Go dzisiaj modlitwą i serdeczną pamięcią. 

Krewnym, Współpracownikom oraz Podopiecznym Księdza Stanisława przekazujemy z serca płynące wyrazy współczucia.
 
Wieczne odpoczywanie racz Mu dać, Panie!
 
Agata Kornhauser-Duda                                 
Andrzej Duda
 
 

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu