Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 maja 2020

Życzenia dla Hanny Krall z okazji jubileuszu 85. urodzin

Pani

Hanna Krall

 

 

 

 

 

Wielce Szanowna Pani! Dostojna Jubilatko!

 

W dniu jubileuszu Pani 85. urodzin proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Z tej okazji składam wyrazy najwyższego uznania dla Pani dorobku literackiego. Dziękuję za wszystkie odkrycia i wzruszenia, których dane jest nam, czytelnikom, doświadczać dzięki Pani talentowi. Przechowuję w pamięci również miłe wspomnienie naszego spotkania przed czterema laty, w 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, przy grobie Marka Edelmana.

 

Należy Pani do niekwestionowanych mistrzów polskiej szkoły reportażu. Pani książki od blisko pół wieku fascynują i inspirują publiczność krajową i zagraniczną. Szczególnie cenna, a zarazem zachwycająca jest ich stricte humanistyczna narracja: skupienie na przedstawianiu ludzi i dążenie do ich zrozumienia. Dzięki temu przybliżyła Pani kilku pokoleniom czytelników tragiczne losy Żydów w czasach Zagłady. Przedstawiając je w sposób zarazem osobisty i obiektywny, pomaga Pani odbiorcom zmierzyć się z przerażającymi realiami niemieckiej okupacji i terroru.

 

Po lekturze Zdążyć przed Panem Bogiem czy Dowodów na istnienie patrzy się na „epokę pieców” inaczej niż wcześniej: oczami bohaterów, a jednocześnie przez pryzmat niezwykłej wrażliwości Autorki. To dowód wielkiego talentu i wybitnego kunsztu, za które dzisiaj Pani gorąco dziękuję. Chcę też wyrazić wdzięczność za inne dzieła: ukazujące radomski czerwiec 1976 roku opowiadanie Widok z okna na pierwszym piętrze i oparty na nim scenariusz filmu Krzysztofa Kieślowskiego Krótki dzień pracy oraz za tom Wyjątkowo długa linia, poprzez dzieje jednego domu i jego mieszkańców przedstawiający historię Lublina, a wraz z nim całej Polski.

 

Towarzysząc piórem – ale przecież jednocześnie i własnym zaangażowaniem – naszej historii najnowszej, kontynuuje Pani tradycje i realizuje powołanie, któremu zawsze była wierna polska inteligencja. W tym wyjątkowym dniu, a zarazem tak trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii z serca życzę Pani zdrowia, satysfakcji z dokonań i wielu kolejnych sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w dalszym pełnieniu pisarskiej misji.

 

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

Poleć znajomemu