Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 czerwca 2020

List Prezydenta do uczestników konferencji „Transport i środowisko – wyzwania w dobie pandemii”

Organizatorzy i Uczestnicy

konferencji „Transport i środowisko –

wyzwania w dobie pandemii”

w Szczecinie

 

 

 

 

Szanowni Państwo!

 

Pozdrawiam uczestników konferencji „Transport i środowisko – wyzwania w dobie pandemii”, która porusza bardzo aktualny problem przyszłości i perspektyw branży transportowej w Polsce w kontekście trwającej pandemii koronawirusa.

 

Obecna sytuacja jest wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich. Są jednak takie dziedziny życia, które dotknęła ona w sposób szczególny. Należy do nich bez wątpienia transport. Powszechna kwarantanna, ograniczenia w poruszaniu się, zamknięcie granic to okoliczności, które znacząco ograniczyły przepływ osób i towarów. Nikt nie ma dziś wątpliwości, że wprowadzone środki bezpieczeństwa były konieczne. Przykład innych krajów pokazuje, że niekontrolowane rozprzestrzenienie się koronawirusa było i nadal może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia Polaków. Musimy jednak mieć także na uwadze stan polskiej gospodarki. Dlatego, obok poczucia ulgi, że powoli powraca normalność, towarzyszy nam również wiele pytań i obaw. Nie można mieć złudzeń, że pandemia COVID-19 nie odciśnie się na globalnej, a w tym i na polskiej gospodarce, a los polskich rodzin zależy przecież od utrzymania miejsc pracy, których tak wiele tworzy w naszym kraju branża transportowa.

 

Znoszenie obostrzeń i odmrażanie gospodarki wymaga namysłu i rozwagi, a także opracowania stosownych scenariuszy i procedur. Głos przedstawicieli branży transportowej wydaje się tu nieoceniony. Wszystkim nam zależy na jak najszybszym wyjściu z kryzysu, ale równie ważne jest bezpieczeństwo pracowników, pasażerów i odbiorców przewożonych towarów. Dlatego dziękując za Państwa dotychczasowe zaangażowanie, wyrażam przekonanie, że branża transportowa nadal będzie aktywnie włączać się w opracowanie i propagowanie dobrych praktyk w zakresie higieny i bezpieczeństwa epidemicznego w transporcie.

 

Dzięki szybkiej reakcji rządu i organów kontroli sanitarnej, a także wzorowej postawie Polaków uniknęliśmy katastrofalnej w skutkach fali zachorowań w pierwszych miesiącach pandemii, ale niebezpieczeństwo wciąż jeszcze nie minęło. Wierzę, że polskie firmy transportowe nie tylko przetrwają ten trudny okres, ale znajdą też najlepsze możliwe rozwiązania, aby świadczyć swoje usługi sprawnie i bezpiecznie, a polska gospodarka – w znacznej mierze dzięki energii polskich przedsiębiorców – ambitnie i skutecznie stawi czoła obecnym, niełatwym wyzwaniom.

 

Mając na uwadze aktualne problemy, nie powinniśmy porzucać myślenia o przyszłości. Przeciwnie, szansą na to, byśmy z obecnego, wywołanego epidemią kryzysu wyszli jeszcze silniejsi, są wielkie inwestycje, które otwierają nowe perspektywy przed polską gospodarką, w tym branżą transportową, które przyciągną handel międzynarodowy i podniosą naszą pozycję w świecie. Mam na myśli budowę drogi Via Carpatia, Centralnego Portu Komunikacyjnego, przekop Mierzei Wiślanej, inwestycje w porty w Gdańsku i Gdyni czy wiele inwestycji lokalnych takich jak rządowe programy budowy mostów, obwodnic, dróg i przystanków kolejowych. Wielkim wsparciem dla polskich firm jest Tarcza Antykryzysowa, która działa, zapewniając przedsiębiorstwom dotkniętym koronawirusem płynność finansową i chroniąc miejsca pracy, także w branży transportowej.

 

Życzę Państwu owocnych obrad. Niech to spotkanie w gronie ekspertów i praktyków będzie okazją do wypracowania rekomendacji, które pozwolą jednemu z filarów polskiej gospodarki, jakim jest branża transportowa, wejść z nową energią w czas po koronawirusie. Proszę przyjąć życzenia powodzenia we wszystkich Państwa przedsięwzięciach i planach, służących rozwojowi rodzimej przedsiębiorczości i całej naszej gospodarki.

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał Doradca Prezydenta RP Paweł Sałek.

Poleć znajomemu