Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 lipca 2020

List na obchody stulecia plebiscytu na Warmii i Mazurach

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów
stulecia plebiscytu na Warmii i Mazurach
w Lubstynku

 

 

 


Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Lubstynku na obchodach stulecia plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Słowa uznania i wdzięczności kieruję do organizatorów uroczystości: Instytutu Pamięci Narodowej, władz Gminy Lubawa i całej tutejszej społeczności. Bardzo się cieszę i gorąco dziękuję za to, że pielęgnują Państwo pamięć swoich przodków i poprzedników. W tym szczególnym czasie, kiedy świętujemy wielki narodowy jubileusz, łączę się z Państwem, składając hołd lokalnym bohaterom Niepodległej.

 

W imieniu Rzeczypospolitej pochylam dzisiaj głowę ze czcią dla mieszkańców tej ziemi, którzy z pokolenia na pokolenie przekazywali wiarę w odzyskanie przez nasz naród własnego suwerennego państwa. Pomimo presji germanizacyjnej i prześladowań ze strony pruskich zaborców zachowali polską tożsamość i dziedzictwo. A kiedy odrodziła się wolna Ojczyzna, z determinacją zabiegali o przyłączenie swojego rodzinnego regionu do Rzeczypospolitej.

 

Dramatyczne wydarzenia z czasów akcji plebiscytowej rozgrywały się tu w tym samym czasie, kiedy ważyły się losy młodego państwa, a milionowa armia ochotników stawała w obronie Polski przed najazdem bolszewickim. W tamtych okolicznościach nie mogły one zakończyć się sukcesem. Szykany, zastraszanie i brutalna przemoc zwolenników i bojówkarzy opcji niemieckiej sprawiły, że tylko nieliczne mazurskie wsie znalazły się w granicach Rzeczypospolitej. Ale to nie zakończyło walki o polskość Warmii, Mazur i Powiśla, która trwała przez kolejne ćwierćwiecze. I trwała też – i trwa po dziś dzień – pamięć o odwadze i poświęceniu tych, którzy latem 1920 roku ośmielili się optować za Polską.

 

Teraz, po stu latach, oddajemy im cześć i chwałę, bo swoją patriotyczną postawą pozostawili nam, potomnym, wzór miłości Ojczyzny, który chcemy naśladować. Jestem przekonany, że przykład ich wierności i ofiarności należy nie tylko do tradycji i historii tej ziemi, lecz nade wszystko pozostaje zawsze aktualną inspiracją dla współczesnych rodaków. Raz jeszcze dziękując Państwu za pamięć o nich, z serca życzę, aby w tym samym duchu formowała się tutaj polska młodzież. Niech ci lokalni bohaterowie Niepodległej, którzy nie ulękli się gróźb i często zapłacili za to później niezwykle wysoką cenę, zwłaszcza w latach totalitarnego terroru ze strony hitlerowskiej III Rzeszy, znajdują licznych następców wśród nowych pokoleń Polaków. Budujmy razem naszą wolną Rzeczpospolitą – bezpieczną, sprawiedliwą i niepodległą – tę, o której oni marzyli i o którą walczyli.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu