Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 11 lipca 2020

List do uczestników promocji na I stopień oficerski w AWL

Uczestnicy
promocji na I stopień oficerski
w Akademii Wojsk Lądowych
im. gen. Tadeusza Kościuszki
we Wrocławiu

 

 


Magnificencjo, Panie Rektorze-Komendancie!
Panie i Panowie Oficerowie!
Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam uczestników promocji na pierwszy stopień oficerski w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, a wszystkim promowanym podporucznikom składam najlepsze gratulacje. Stajecie się dziś oficerami Wojska Polskiego. Przed Wami wyzwania związane ze służbą w coraz nowocześniejszej, profesjonalnej armii.


Od dziś będziecie współodpowiedzialni za bezpieczeństwo naszego kraju, za szkolenie żołnierzy, za stan powierzonych sobie pododdziałów, za przygotowanie na wypadek konfliktu zbrojnego, ale także za działania w czasie pokoju, jak te związane z pandemią koronawirusa. Być może niektórzy z Was wezmą też udział w misjach poza granicami kraju. Od Waszej pracowitości, sumienności i zdyscyplinowania zależeć będzie nie tylko dalszy rozwój polskiej armii, ale także poczucie bezpieczeństwa Polaków.

 

Siły Zbrojne to ważny element naszej suwerenności. To również tradycja powstań narodowych i walk o niepodległość, wojny polsko-bolszewickiej i Armii Krajowej, walk na wszystkich frontach II wojny światowej, żywa tradycja Żołnierzy Niezłomnych. Noście zawsze z dumą mundur polskiego żołnierza, który jest symbolem oddania najwyższym wartościom. Służba oficera Wojska Polskiego wymaga zaangażowania, ciągłego kształcenia, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Wierzę, że jesteście dobrze przygotowani do objęcia swoich pierwszych stanowisk dowódczych. Jestem też głęboko przekonany, że będziecie pełnili swoją służbę z honorem i godnością, a męstwo, uczciwość i troska o kolegów, współpracowników i podwładnych będą Wam zawsze przyświecały.

 

Ukończenie Akademii Wojsk Lądowych, której absolwenci piastują najwyższe stanowiska w polskiej armii i w strukturach sojuszniczych NATO, jest powodem do dumy i satysfakcji, ale także wielką odpowiedzialnością. Życzę wszystkim promowanym dziś oficerom pomyślnego przebiegu służby i wielu sukcesów, a także wszelkiej osobistej pomyślności. Serdecznie gratuluję prymusowi uczelni, Pani Porucznik Marioli Myrcie, oraz pozostałym wyróżnionym. Gratuluję też Państwa rodzinom i bliskim, którym życzę dumy z Państwa dotychczasowych i przyszłych dokonań. Dowództwu i kadrze Akademii Wojsk Lądowych dziękuję za przygotowanie nowego korpusu oficerów Wojska Polskiego.

 

Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu