Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 lipca 2020

List z okazji ogłoszenia utworzenia Instytutu Prawdy i Pojednania

  |   Chełm | Uroczystości ogłoszenia koncepcji utworzenia Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia. Fot. Urząd Miasta Chełm Chełm | Uroczystości ogłoszenia koncepcji utworzenia Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia. Fot. Urząd Miasta Chełm Chełm | Uroczystości ogłoszenia koncepcji utworzenia Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia. Fot. Urząd Miasta Chełm Chełm | Uroczystości ogłoszenia koncepcji utworzenia Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia. Fot. Urząd Miasta Chełm

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości ogłoszenia koncepcji utworzenia

Instytutu Prawdy i Pojednania

im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia

w Chełmie

 

Panie Premierze!

Panie Wojewodo! Panie Marszałku!

Panie Prezydencie Miasta Chełm!

Szanowna Pani Europoseł!

Panie i Panowie Parlamentarzyści!

Szanowni Państwo!

 

Rzeź wołyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w historii naszego narodu w XX wieku. Pochłonęła ona 100 tysięcy ludzkich istnień, zabitych w okrutny sposób: kobiet i mężczyzn, niemowląt, dzieci i starców, mordowanych za niewybaczalną winę – za ich polskość.

 

Zbliża się właśnie rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu, która stanowiła kulminację zbrodni. Siepacze OUN-UPA napadli wówczas na blisko sto miejscowości zamieszkałych przez Polaków, z premedytacją wykorzystując fakt, że bezbronnych, niespodziewających się ataku ludzi zgromadzonych w kościołach łatwiej będzie osaczyć i zgładzić. Skoordynowany charakter tej akcji nie pozostawia wątpliwości, że straszliwe działania wymierzone w Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1945 były bezwzględną, ludobójczą czystką etniczną.

 

Nigdy nie zapomnimy o naszych zamordowanych Rodakach; zawsze będziemy czcić Ich pamięć, składać hołd Ich patriotyzmowi i wierności Ojczyźnie. Męczeństwo ofiar Wołynia poruszająco symbolizuje pomnik „Piety Wołyńskiej”, przy którym gromadzą się Państwo w Chełmie co roku. Łączę się z Państwem w bolesnej refleksji i w modlitwie. Jest wspólną misją wszystkich nas, Polaków, aby przekazywać pamięć o zbrodni wołyńskiej kolejnym polskim pokoleniom, a także konsekwentnie odkrywać prawdę o tamtej tragedii i ukazywać ją światu.

 

Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o inicjatywie utworzenia w Chełmie Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia. Bardzo mocno ją popieram, składając twórcom tego projektu wyrazy głębokiego uznania. Prawda o rzezi wołyńskiej jest niezbędnym filarem, na którym powinna się wspierać trwała, pełna wzajemnego szacunku i zrozumienia, świadoma wagi otaczających nas wyzwań współpraca polsko-ukraińska. Prawda łączy ludzi i narody, pozwala z najbardziej nawet bolesnych doświadczeń historii wyprowadzić nauki służące budowaniu pomyślnej przyszłości. Doskonale rozumiał to śp. Prezydent Lech Kaczyński. Jego postać i idee będą bardzo trafnie patronować podjętemu przez Państwa przedsięwzięciu. Życzę Państwu powodzenia w trudnej, lecz niezwykle potrzebnej misji wspólnego wraz z sąsiednim narodem ukraińskim odkrywania dziejowej prawdy i dalszego budowania na tym fundamencie polsko-ukraińskiej współpracy i dobrej przyszłości. Proszę przyjąć moje serdeczne pozdrowienia.

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Andrzej Dera.

Poleć znajomemu