przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 17 kwietnia 2016

List Prezydenta z okazji obchodów 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystych obchodów
76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
oraz 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej
w Parafii pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu


Szanowny Panie Prezydencie!
Czcigodny Księże Proboszczu!
Drodzy Członkowie Rodzin Katyńskich i NSZZ „Solidarność”!
Szanowni Państwo!

 

Jeszcze wieczorem 9 kwietnia 2010 roku śp. Prezydent Rzeczypospolitej Profesor Lech Kaczyński pracował nad tekstem swojego przemówienia. Uważał je za jedno z najważniejszych, jakie przyszło mu wygłosić podczas jego wieloletniej służby publicznej. Następnego dnia, nad grobami polskich oficerów w Katyniu, w 70. rocznicę dokonanej na nich zbrodni ludobójstwa, chciał powiedzieć:

 

Tragedia Katynia i walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenie ważne dla kolejnych pokoleń Polaków.
To część naszej historii. Naszej pamięci i naszej tożsamości. To jednak także część historii całej Europy, świata.
To przesłanie dotyczące każdego człowieka i wszystkich narodów. Dotyczące i przeszłości, i przyszłości ludzkiej cywilizacji. Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę. Oddajmy wspólnie hołd pomordowanym: pomódlmy się nad ich grobami. (...)

 

Zwracam się dzisiaj do Państwa jako do tych, którzy wybrali wolność i prawdę – i wytrwale przy tym wyborze trwają. Pragnę przekazać Państwu wyrazy wdzięczności i szacunku należnego wszystkim, którzy przez minione siedemdziesiąt sześć lat nie godzili się na fałsz. Fałsz, który w istocie był jednym z narzędzi zniewolenia. Bez względu na represje i szykany, nie bacząc na szyderstwa lub obojętność, Rodziny Katyńskie, kapłani, ludzie Solidarności, harcerze, działacze wielu organizacji patriotycznych, a także pojedynczy obrońcy prawdy upominali się o jedyną sprawiedliwość, jaką można oddać zgładzonym – o godny pochówek,
o należną cześć i pamięć potomnych, o napiętnowanie sprawców zbrodni.

 

Drodzy Państwo!

 

Dziękując za coroczne uroczystości upamiętniające pomordowanych w Katyniu i wszystkie ofiary stalinowskiego terroru, za comiesięczne Msze święte w intencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonki oraz towarzyszących mu reprezentantów Rzeczypospolitej, proszę o dalszą pamięć o nich oraz o modlitwę w ich intencji. Ufajmy, że dzięki Bożej Opatrzności oraz dzięki wyzwalającej mocy prawdy te dwie rany polskiej historii, katyńska i smoleńska, zagoją się i zabliźnią.

 

Gorąco wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda 

 

 

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.