Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 23 sierpnia 2020

Ogólnopolskie Dni Pamięci Brygady Syberyjskiej w Chorzelach

Uczestnicy i Organizatorzy

Ogólnopolskich Dni Pamięci Brygady Syberyjskiej

w Chorzelach

 

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Samorządowych!

Żołnierze Wojska Polskiego!

Szanowni Państwo, Mieszkańcy i Przyjaciele Chorzel! Drodzy Rodacy!

 

Polacy w kraju i za granicą przeżywają w tych dniach chwile wielkiej radości i dumy. Świętujemy razem setną rocznicę batalii, która przesądziła o zwycięstwie Rzeczypospolitej w wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki Bitwie Warszawskiej 1920 roku podbój Europy przez komunistyczną Rosję został zatrzymany. Mimo bardzo trudnej sytuacji strategicznej nasza stolica pozostała niezdobyta, a państwo polskie utrzymało swój niepodległy byt – wzbudzając tym zdumienie i podziw na całym świecie. Ocalono życie, wolność i materialne podstawy egzystencji milionów ludzi. Zachowaliśmy warunki do swobodnego, autentycznego rozwoju społecznego i cywilizacyjnego. Pokrzepieni odzyskaną niepodległością i wielkim sukcesem w walce o jej utrzymanie, Polacy przekonali się, że działając razem, mogą przezwyciężyć każdą przeciwność losu. Składamy dziś hołd ówczesnemu Wodzowi Naczelnemu, Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu, a także pozostałym znakomitym dowódcom, z szefem Sztabu Generalnego generałem Tadeuszem Rozwadowskim na czele. Doceniamy umiejętności polskiego wywiadu wojskowego. Ale nade wszystko chylimy czoła przed męstwem i wytrwałością naszych oficerów i żołnierzy. 

 

Wśród nich szczególne miejsce zajmują żołnierze Brygady Syberyjskiej. Ich szlak bojowy rozpoczął się w 1919 roku, kiedy to – dostrzegając zagrożenie, jakim były komunistyczna ideologia i bolszewicka rewolucja – polscy ochotnicy, wśród nich liczni zesłańcy lub ich potomkowie, wstępowali do formowanych w głębi Rosji oddziałów, by walczyć z czerwonym terrorem. Ci, którym udało się następnie przedostać do Polski, pozostali w szeregach Wojska Polskiego, by 13 sierpnia 1920 roku pod Chorzelami ponownie stawić czoła bolszewikom. Aż siedemdziesięciu czterech z nich, poległych w tym starciu, pochowano na chorzelskim cmentarzu. Oddajemy im hołd, wdzięczni za wierność i za determinację, z jaką walczyli w obronie wartości, które są dziś fundamentem naszego niepodległego państwa i całego wolnego świata.

 

Cieszę się, że Ci niezwykli bohaterowie doczekali się tak wspaniałego upamiętnienia, jakim jest odlany dzięki obywatelskiej zbiórce Dzwon Pamięci. Ich trud podjęty w obronie Ojczyzny zostanie dziś symbolicznie uczczony dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców Chorzel. Żołnierze Brygady Syberyjskiej przez lata skazywani na zapomnienie, odzyskują dziś należne im miejsce w historii, Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wysiłek przywrócenia pamięci o żołnierzach Brygady Syberyjskiej. Dziękuję zwłaszcza Towarzystwu Przyjaciół Chorzel, Władzom i Mieszkańcom Chorzel za to, że otaczają Państwo czcią tych, których krew wsiąkła w tę ziemie. Wszystkich uczestników Ogólnopolskich Dni Pamięci Brygady Syberyjskiej serdecznie pozdrawiam.

 

Zwycięstwo 1920 roku było wspólnym dziełem całego narodu polskiego i na zawsze pozostanie chwalebnym dziedzictwem nas wszystkich. 

 

Chwała bohaterskim Obrońcom Ojczyzny!

Wieczna pamięć Poległym!

Niech żyje Polska Niepodległa!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

 

 

Poleć znajomemu