przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 18 kwietnia 2016

List Prezydenta z okazji konferencji ,,Obchody Millenium na Uchodźstwie – w pięćdziesiątą rocznicę”

Minister Wojciech Kolarski odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Organizatorzy i Uczestnicy konferencji
„Obchody Millenium na Uchodźstwie –
w pięćdziesiątą rocznicę”


Szanowni Państwo,

 

Chrzest 966 roku pozostaje fundamentalnym wydarzeniem konstytuującym polski Naród. Brzemienna w dziejowe następstwa decyzja Mieszka I wpłynęła na całą późniejszą historię naszego kraju. Obchodząc dziś 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa, kierujemy myśli ku idei wcześniejszej, stanowiącej dla nas istotny punkt odniesienia. Pamiętamy o Milenium Chrztu Polski, które pół wieku temu na zawsze zmieniło oblicze zniewolonej przez komunizm Polski. Stało się ono nie tylko wielkim duchowym zrywem, ale też wyrazem niezgody na narzucony naszemu krajowi system, wyzuty z najistotniejszych dla człowieka i wspólnoty wartości.

 

Tegoroczne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski podejmują i kontynuują ideę Milenium Chrztu Polski 1966 roku. Nawiązują do Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, która w zamyśle Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego miała pogłębić życie religijne oraz przypomnieć o chrześcijańskich korzeniach Rzeczypospolitej. Prymas Wyszyński chciał, aby dziewięcioletnia Nowenna umocniła poczucie narodowej tożsamości w społeczeństwie poddanym ideologicznej ateizacji. Obchody te były szczególnym doświadczeniem dla całej naszej wspólnoty i jedynym tego rodzaju fenomenem w Europie Środkowej i Wschodniej.

 

Władza komunistyczna zdecydowanie zareagowała na ów przejaw wiary oraz poczucie wolności Polaków. Z obchodami Milenium w 1966 roku wiążą się pamiętne próby zakłócenia przez komunistów religijnych uroczystości. Dość wspomnieć o zakazie przyjazdu do Polski papieża Pawła VI, zmianie trasy podążającego z Jasnej Góry obrazu Matki Boskiej, a także o braku zgody na uroczystości na krakowskim Rynku i w Bazylice Mariackiej.

 

W obchody Milenium w 1966 roku bardzo aktywnie włączyły się wówczas środowiska emigracyjne z różnych państw – od Europy po Australię. Zaangażowanie ponad 50 tysięcy naszych rodaków z całego świata ukazało solidarność, ogromną siłę wiary oraz szczególną rolę, jaką tradycja chrześcijańska odegrała w kształtowaniu narodowej i patriotycznej świadomości. Chrzest Polski objawił się bowiem po raz pierwszy z taką mocą jako ważny element scalający wspólnotę Polaków bez względu na miejsce zamieszkania.

 

Bardzo się cieszę, że Państwa konferencja podejmuje to zagadnienie, mając na uwadze szeroki kontekst badanego zjawiska, a także bogaty materiał archiwalny. Życzę Państwu interesującej debaty, a także wielu kolejnych przedsięwzięć naukowych, które służą odkrywaniu wielkiej historii polskiej wolności.


Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.