Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 1 września 2020

Na uroczystości z okazji 81. rocznicy bitwy pod Mokrą

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości z okazji

81. rocznicy bitwy pod Mokrą

 

 

Czcigodni Kombatanci! Żołnierze Rzeczypospolitej!

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Samorządowych!

Szanowni Mieszkańcy Mokrej, Gminy Miedźno i Powiatu Kłobuckiego!

Szanowni Państwo!

 

Jak co roku, w pierwszych dniach września obchodzimy rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec, a następnie sowieckiej Rosji na Polskę. Był to początek czasu, który pochłonął miliony istnień i na sześć długich lat pogrążył ludzkość w mroku wojny. Dla nas, Polaków, wojna ta oznaczała jednak przede wszystkim utratę odzyskanej zaledwie dwie dekady wcześniej niepodległości. Zniweczyła marzenia i plany pokolenia wychowanego w wolnej Polsce. Oznaczała ponowną walkę o utrzymanie naszego państwowego bytu. Do tej walki przystąpił cały naród, broniąc polskich granic, a następnie tworząc struktury podziemnego państwa. W tych dniach oddajemy szczególny hołd bohaterom wojny obronnej 1939 roku.

 

Są wśród nich ułani i strzelcy konni Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem pułkownika Juliana Filipowicza, którzy w bitwie pod Mokrą starli się z niemiecką 4 Dywizją Pancerną, niszcząc 50 niemieckich czołgów i 100 wozów bojowych. Mimo wsparcia bombowców niemieckie oddziały zmuszone zostały do odwrotu. Ponad pół tysiąca polskich żołnierzy i oficerów zostało zabitych lub rannych. Wielu spoczęło w zbiorowej mogile na cmentarzu w Miedźnie. Wszystkich walczących upamiętnia tablica na Grobie Nieznanego Żołnierza. Oddajemy im hołd, wdzięczni za wierność Rzeczypospolitej, za determinację i wiarę w zwycięstwo, z jaką walczyli mimo przeważającej siły wroga.

 

Dziś Mokra jest miejscem pamięci, ale także miejscem pojednania. Przypomina, że nasza wolność została okupiona krwią naszych bohaterów i że Polacy zawsze będą bronić niepodległości. Oby nigdy więcej nie była konieczna tak wielka ofiara krwi w obronie naszych granic. Dziękuję władzom oraz mieszkańcom Mokrej, Miedźna i całego powiatu kłobuckiego za to, że podtrzymują Państwo pamięć o bohaterach bitwy pod Mokrą. Niech troska o silną i suwerenną Polskę będzie dla nas największym zadaniem, wypełnieniem testamentu bohaterów Września 1939 i zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń.

 

Chwała walecznym obrońcom Rzeczypospolitej!

Wieczna pamięć poległym!

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu