Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 września 2020

Na obchody 75. rocznicy powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

                                                                                   Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów 75. rocznicy powołania

Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

                                                                                   w Warszawie

 

 

Czcigodni Weterani, Żołnierze Rzeczypospolitej!

Dostojni Goście, Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na obchody 75. rocznicy powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Łączę się z Państwem, składając hołd bohaterom drugiej konspiracji.

 

Zakończenie działań wojennych na ziemiach polskich nie przyniosło naszemu narodowi i Ojczyźnie upragnionej wolności. Pomimo klęski hitlerowskich Niemiec, w walce przeciwko którym my, Polacy, braliśmy czynny udział od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej, przelewając krew na wszystkich frontach Europy, w 1945 roku nie odrodziła się suwerenna Rzeczpospolita. Nasz kraj został opanowany przez siły sowieckie i poddany władzy reżimu komunistycznego, narzuconego przez Moskwę i w pełni od niej zależnego.

 

Wbrew rozpętanemu przez aparat bezpieczeństwa terrorowi: prześladowaniom i szykanom wobec byłych żołnierzy Armii Krajowej i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, tysiące patriotów podjęło na nowo walkę o odzyskanie niepodległości. W obliczu masowej inwigilacji zmagania znów toczyły się w ukryciu, a dekonspiracja groziła wyjątkowo brutalnym śledztwem i bezwzględnymi represjami, z zastosowaniem odpowiedzialności zbiorowej wobec osób bliskich. Nic dziwnego, że zmienione warunki polityczne uważano powszechnie za nową formę okupacji.

 

Nie zabrakło jednak ludzi odważnych, niezłomnych i wiernych wolnej Polsce, którzy z całą determinacją chcieli kontynuować dotychczasową pracę w podziemiu. Aresztowania, wyroki, kolejne łamane przez reżim obietnice amnestii tylko pomnażały szeregi bojowników Niepodległej. Walka, toczona zarówno zbrojnie, jak i metodami politycznymi, umacniała opór społeczny, chociaż kosztowała wiele ofiar.

 

W obliczu rozstrzygnięć geopolitycznych, podjętych bez naszej zgody, druga konspiracja nie miała szans zwyciężyć. Ale heroizm i poświęcenie jej wyklętych-niezłomnych żołnierzy i działaczy zapisały się w pamięci narodu jako zobowiązanie do trwania w niezgodzie na narzuconą władzę i ustrój. Dlatego kiedy wreszcie zbrodniczy komunizm upadł, a Rzeczpospolita ponownie odzyskała suwerenność, członkowie WiN-u i innych organizacji niepodległościowych powrócili do świadomości społecznej jako ci, których wolna Polska chce stawiać za wzór i przykład następnym pokoleniom.

 

Dziś nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, kto wtedy, przed 75 laty, był patriotą, a kto zdrajcą; kto służył Ojczyźnie, a kto wysługiwał się obcemu imperium. Dziś młodzi Polacy czczą pamięć prawdziwych bohaterów narodowych. I jestem przekonany, że tak będzie już zawsze, dopóki istnieć będzie Niepodległa. Cześć i chwała bohaterom!

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu