Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 5 września 2020

Uroczystość odsłonięcia upamiętnienia Ukraińców ratujących Polaków w Parku Pamięci Narodowej w Toruniu

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości odsłonięcia

upamiętnienia Ukraińców ratujących Polaków

w Parku Pamięci Narodowej przy Sanktuarium

NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

w Toruniu

 

 

Czcigodny Ojcze Dyrektorze!

Ekscelencje, Dostojni Goście!

Czcigodni Ojcowie Redemptoryści!

Wielebni Kapłani, Bracia i Siostry Zakonne!

Droga Rodzino Radia Maryja!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim Państwu, zgromadzonym na uroczystości odsłonięcia upamiętnienia Ukraińców ratujących Polaków w Parku Pamięci Narodowej. Cieszę się, że toruńskie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wzbogaca się o kolejne miejsce przekazujące prawdę o bohaterskich i tragicznych dziejach naszego narodu.

 

Dziś zostają tutaj uhonorowani nasi bliźni narodowości ukraińskiej, którzy z heroiczną odwagą, opierając się naciskom swoich rodaków nacjonalistów i ryzykując własnym życiem, nieśli ratunek Polakom podczas rzezi wołyńskiej. Wielu spośród tych sprawiedliwych poniosło śmierć razem z tymi, którym udzielali pomocy i schronienia. Swoją postawą zaświadczyli, że chrześcijańska etyka i solidarność międzyludzka są silniejsze niż terror, zbrodnie i ludobójstwo. Dlatego uważam za niezmiernie ważne, abyśmy my, współcześni Polacy, pielęgnowali pamięć o nich, wdzięczność za ich czyny oraz przekazywali wiedzę o tym następnym pokoleniom.

 

Pragnę z serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca. Dziękuję Fundacji Lux Veritatis, jej współpracownikom oraz osobom i instytucjom, które to dzieło wspierają. Niech przykład ludzi, którzy – poddani najcięższej próbie – dochowali wierności uniwersalnym wartościom i zasadom, stając w obronie niewinnie prześladowanych, pozostanie na zawsze wzorcem człowieczeństwa, które daje moc ocalenia i przetrwania nawet najokrutniejszych doświadczeń.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

__________________________________________

 

List w imieniu Prezydenta RP odczytała Dyrektor Generalna KPRP, Grażyna Ignaczak-Bandych 

 

 

Poleć znajomemu