Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 września 2020

List na otwarcie Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości otwarcia

Krakowskiego Salonu Ekonomicznego

Narodowego Banku Polskiego

w Krakowie

 

 

 

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na uroczystość otwarcia Krakowskiego Salonu Ekonomicznego. Bardzo się cieszę z inauguracji działalności tej nowoczesnej placówki edukacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Jestem przekonany, że przyczyni się ona do popularyzacji wiedzy o historii gospodarczej Polski zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i licznych odwiedzających go turystów, w tym również z zagranicy. Chcę wyrazić uznanie i gorąco podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca, oraz życzyć Państwu wielu sukcesów.

 

To niezwykle cenne, że bank centralny Rzeczypospolitej nie ogranicza się do wypełniania swoich podstawowych zadań, o fundamentalnym znaczeniu dla systemu finansowego naszego państwa, ale podejmuje także ogromnie istotne wyzwania w zakresie edukacji ekonomicznej. Jest to szczególnie ważne i potrzebne w dzisiejszych czasach, kiedy nie tylko profesjonaliści w dziedzinie bankowości, lecz bez mała wszyscy Polacy na co dzień korzystają z usług instytucji finansowych. Wolny rynek wymaga upowszechniania znajomości procesów związanych z obiegiem pieniądza, począwszy już od uczniów szkół podstawowych. I trudno byłoby wskazać instytucję bardziej predestynowaną do realizacji tej misji niż Narodowy Bank Polski, o czym świadczy szerokie zainteresowanie otwartym przed czterema laty stołecznym Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka.

 

Gratulując inicjatywy, z serca życzę, aby nowo otwarty Krakowski Salon Ekonomiczny osiągnął podobny sukces. Niech to miejsce dobrze służy zwłaszcza lokalnej krakowskiej społeczności, a przede wszystkim niech będzie inspiracją dla młodzieży. Jeżeli wizyta tutaj stanie się niekiedy początkiem wielkiej życiowej przygody przyszłych wybitnych polskich finansistów, to sądzę, że salon spełni pokładane w nim nadzieje.

 

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

List odczytał Doradca Prezydenta RP Zdzisław Sokal.

Poleć znajomemu