Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 września 2020

Przesłanie na uroczystości „Gmina Alwernia w hołdzie bohaterom wojny polsko-bolszewickiej”

 

Przesłanie

na uroczystości wieńczące cykl wydarzeń

pod hasłem „Gmina Alwernia w hołdzie

bohaterom wojny polsko-bolszewickiej”

 

 

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Lokalnych!

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Alwernia!

Drodzy Rodacy!

 

Wszyscy Polacy w kraju i za granicą przeżywają chwile wielkiej radości i dumy. Świętujemy razem wspaniały jubileusz – setną rocznicę batalii, która przesądziła o zwycięstwie Rzeczypospolitej w wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki Bitwie Warszawskiej 1920 roku podbój Europy przez komunistyczną Rosję został zatrzymany. Mimo bardzo trudnej sytuacji strategicznej, nasza stolica pozostała niezdobyta, a państwo polskie utrzymało swój niepodległy byt – wzbudzając tym zdumienie i podziw na całym świecie. Ocalono życie, wolność i materialne podstawy egzystencji milionów ludzi. Zachowaliśmy warunki do swobodnego, autentycznego rozwoju społecznego i cywilizacyjnego. Naród polski umocnił się w duchu jedności i patriotyzmu, zyskał nowy zapał do starań o swoją dobrą przyszłość. Pokrzepieni odzyskaną niepodległością i wielkim sukcesem w walce o jej utrzymanie, Polacy przekonali się, że działając razem, wznosząc się ponad drugorzędne różnice i spory, mogą przezwyciężyć każdą przeciwność losu. Także mieszkańcy Alwerni i jej okolicznych miejscowości odetchnęli z ulgą – wiedząc, że dzięki sile odrodzonej Rzeczypospolitej są bezpieczni, że po latach wojen i niepokojów znów mogą spokojnie żyć i gospodarować na ziemi ojców. Z uznaniem i prawdziwą radością przyjąłem wiadomość, że dla uczczenia heroicznych obrońców Ojczyzny z roku 1920 w Gminie Alwernia przygotowany został cykl uroczystości o bogatym i atrakcyjnym programie. To piękny wyraz wdzięczności i pamięci o tych, którzy nie szczędzili trudu i krwi w obronie Polski wolnej
i niepodległej, Polski wiernej swoim najświętszym wartościom i tradycjom.

 

Mit triumfu roku 1920 dodawał nam sił także w późniejszych dekadach, w zmaganiach z nazizmem i komunizmem. Dzisiaj przypomina, że nasz los zależy przede wszystkim od nas samych – od naszej determinacji i wiary w siebie, od naszego wzajemnego szacunku, od przywiązania do tego wyjątkowego duchowego dziedzictwa, któremu na imię Polska.

 

W tym sensie fakt, iż obchodzimy ten jubileusz w suwerennej, demokratycznej, bezpiecznej i dynamicznie się rozwijającej Rzeczypospolitej zawdzięczamy również tym, którzy przyczynili się do Wiktorii Warszawskiej. Składamy uroczysty hołd ówczesnemu Wodzowi Naczelnemu, Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu, a także pozostałym znakomitym dowódcom, z szefem Sztabu Generalnego generałem Tadeuszem Rozwadowskim na czele. Chylimy czoła przed umiejętnościami polskiego wywiadu wojskowego oraz przed męstwem i wytrwałością naszych oficerów i żołnierzy – w tym bardzo licznych ochotników. Wśród nich ze szczególną czcią wspominają Państwo patriotyzm i poświęcenie urodzonego w Porębie Żegoty porucznika Antoniego Knapika. Wyszkolony na zbrojmistrza w siłach powietrznych, przebył on cały szlak bojowy swojej Warszawskiej 3 Eskadry Wywiadowczej. Po zakończeniu wojny w stopniu kaprala szczęśliwie powrócił do rodzinnej Alwerni. W 1991 roku – już w wolnej Polsce – za udział w wojnie polsko-bolszewickiej został promowany na stopień porucznika Wojska Polskiego. Przekazuję wyrazy uznania i serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszego odsłonięcia poświęconej porucznikowi Knapikowi tablicy pamiątkowej.

 

Obchodząc jubileusz stulecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej pragniemy również uczcić ogromne zasługi elit przywódczych II Rzeczypospolitej, na czele z premierem Wincentym Witosem i jego współpracownikami. Przyjmując misję tworzenia rządu w obliczu najwyższego zagrożenia państwa, zdołał on sformować swój gabinet z udziałem wszystkich patriotycznych sił politycznych, od lewicy po prawicę. Dzięki temu budującemu przykładowi narodowej zgody oraz dzięki odezwie premiera Witosa, Polacy jeszcze bardziej zmobilizowali się do oporu, a liczebność Wojska Polskiego zbliżyła się do miliona. Ważne miejsce na kartach historii oraz w naszych sercach mają też wszyscy ci, którzy w tamtym dramatycznym czasie wsparli obronę Ojczyzny swoją służbą w formacjach pomocniczych, ofiarnymi datkami materialnymi na potrzeby wojska, modlitwą oraz budującą postawą patriotyczną.

 

Wiktoria Warszawska 1920 roku była wspólnym dziełem całego narodu polskiego – i na zawsze pozostanie chwalebnym dziedzictwem nas wszystkich. Będzie inspirować kolejne pokolenia Polaków do sięgania po najwyższe i najambitniejsze cele.

 

Chwała bohaterskim Obrońcom Ojczyzny!

Wieczna pamięć Poległym!

Niech żyje Polska Niepodległa!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Poleć znajomemu