przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 23 kwietnia 2016

"Ufam, że Żołnierze Wyklęci – Niezłomni staną się mocnym i trwałym fundamentem silnej, suwerennej Polski"

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości odsłonięcia pomnika

„Niezłomnym – Ojczyzna”

w Morawicy

 
 
 
Eminencjo Księże Kardynale!
Czcigodny Księże Proboszczu!
Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!
Drodzy Mieszkańcy Morawicy!
Szanowni Goście uroczystości!
 

Pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich Państwa zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości odsłonięcia pomnika „Niezłomnym – Ojczyzna”. To niezwykła chwila, w której Polska składa hołd swoim oddanym synom, niezłomnym w wierze i miłości Ojczyzny. Tym, którzy odważnie i do końca, nie patrząc na cenę, jaką im przyszło płacić, bronili idei wolnej Polski. Jestem Państwu wdzięczny za pamięć o nich.

 

Odsłaniany dziś monument to wyraz szacunku i czci dla wielkości ducha tak wielu naszych rodaków, ale też wielkości ich ofiary i dramatu zmagań o niepodległą Ojczyznę. Ci, których nazywamy dziś Niezłomnymi, nie dali się zwieść złudnym ideom i namiastkom wolności. Z determinacją podejmowali nierówną walkę, choć wiedzieli, że będzie długa, że może czeka ich śmierć, a wcześniej tortury w ubeckich katowniach. Jednak ani cierpienia fizyczne, ani upokorzenia i odarcie z godności nie złamały ich ducha i nie wydarły im z serca wierności niepodległej Rzeczypospolitej. Dziś ich imiona, które w zamyśle oprawców na zawsze miały pozostać zapomniane i wyklęte, z dumą są odkrywane i przywracane zbiorowej pamięci Polaków.

 

Wymowna jest też symbolika miejsca, w którym stanął pomnik. To tereny dawnej siedziby rodu rycerskiego Toporów. Ziemia, która przed wiekami była świadkiem umacniania się młodego państwa i kształtowania się naszej tożsamości. Tysiąc pięćdziesiąt lat temu rozpoczęła się historia naszej Ojczyzny, dla której na przestrzeni dziejów tak wielu Polaków podejmowało heroiczną walkę, wiernie stając w obronie jej wolności, w obronie krzywdzonych i uciskanych. I choć nie zawsze Ojczyzna wymaga najwyższej ofiary życia, to w każdym czasie potrzeba odpowiedzialnej postawy, rzetelnej pracy i odwagi, by stanąć po stronie prawdy i dobra. Zobacz także: Odsłonięcie pomnika ,,Niezłomnym – Ojczyzna” w Morawicy

 

Dziękuję wszystkim, dzięki którym powstał pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna”. Z wielkim zadowoleniem i uznaniem obserwuję, jak w różnych miejscach naszego kraju przywracana jest pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Wzniesiony Państwa staraniem i ofiarnością pomnik obok hołdu dla nich jest również znakiem i wezwaniem dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków, by pamiętali o swoich korzeniach i byli wierni najwyższym wartościom naszej wspólnoty. Ufam, że Żołnierze Wyklęci – Niezłomni staną się mocnym i trwałym fundamentem silnej, suwerennej Polski. Niech nasza pamięć o tych, którzy tak wiernie walczyli o naszą Ojczyznę, zawsze będzie żywa. Niech przyczynia się do umocnienia narodowej dumy i tożsamości. Cześć ich pamięci!

 

Z wyrazami szacunku,

 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
 
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.