przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 23 kwietnia 2016

List prezydenta z okazji obchodów 71. rocznicy forsowania Odry w 1945 roku

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

71. rocznicy forsowania Odry w 1945 roku

Stare Łysogórki – Cmentarz Wojenny Siekierki

 
 
Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!
Czcigodni Kombatanci!
Żołnierze Rzeczypospolitej!
Szanowni Państwo!
 

Gromadzą się Państwo w miejscu ciężkich walk, stoczonych przez polskich żołnierzy w ostatnich tygodniach drugiej wojny światowej. Na tym Cmentarzu Wojennym spoczywa dwa tysiące naszych rodaków, którzy oddali życie za sforsowanie Odry, za otwarcie drogi
na Berlin, za zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Łączę się z Państwem w modlitwie, oddając hołd bohaterom dramatycznych zmagań z kwietnia 1945 roku.

 

Zadanie postawione przed żołnierzami 1. Armii Wojska Polskiego było niezwykle trudne. Wywiązali się z niego z wielkim męstwem i poświęceniem. Tutaj, nad Odrę, przybyli w miesiąc po zaciekłych, zwycięskich walkach o Wał Pomorski i Kołobrzeg. Swoim walecznym
natarciem na linii między Siekierkami a Gozdowicami przyczynili się do zniesienia jednego z już ostatnich hitlerowskich bastionów. Było to zwycięstwo w wielkiej mierze samodzielne, osiągnięte dzięki sprawności i nieugiętości polskiego żołnierza, mimo skrajnie wymagających i niebezpiecznych warunków. To od tamtego zwycięskiego kwietnia 1945 roku wznoszą się nad Odrą graniczne słupy, wyznaczające zachodni kraniec naszego państwa. Będziemy zawsze pamiętać o tych, którzy je tutaj stawiali i o tych, którzy w latach powojennych zakładali tu fundamenty polskiego życia.

 

W imieniu niepodległej Rzeczypospolitej, jako Prezydent i Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP składam hołd wszystkim polskim żołnierzom walczącym na frontach drugiej wojny światowej. W tej wojnie staliśmy się pierwszą ofiarą agresji ze strony hitlerowskich Niemiec, niezmiennie trwaliśmy w oporze, bijąc się w alianckich szeregach „za wolność naszą i waszą” i byliśmy wśród zwycięzców, którzy totalitarną III Rzeszę ostatecznie pokonali. Niezależnie od tego, skąd i przez jakie miejsca bitew wiodły Polaków żołnierskie drogi – jednakową wartość ma patriotyzm, bohaterstwo i ofiara złożona przez każdego z nich. Wszystkich otaczamy naszą wierną pamięcią. Wszystkim, którzy nieśli Polskę w sercu i służyli Ojczyźnie z najwyższym oddaniem, winni jesteśmy cześć i wdzięczność.

 

Składam wyrazy uznania organizatorom tych uroczystości, dziękuję wszystkim obecnym. Ze szczególną atencją skłaniam głowę przed kombatantami. Walki nad Odrą i Nysą są ważnym fragmentem polskiej historii, który powinien być pielęgnowany także w świadomości młodszych pokoleń. Z satysfakcją objąłem honorowy patronat nad rocznicowymi obchodami. Jesteśmy zobowiązani do rozwijania patriotycznego dziedzictwa tych, którzy złożyli Polsce tak wielką ofiarę. Cześć Ich pamięci!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.