przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 24 kwietnia 2016

List prezydenta na X Marszu Pamięci młodzieży polskiej i rosyjskiej od stacji Gniezdowo do Lasu Katyńskiego

 Uczestnicy i Organizatorzy

X Marszu Pamięci młodzieży polskiej i rosyjskiej

od stacji Gniezdowo do Lasu Katyńskiego
Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu

 
 
Szanowni Państwo!
 

Droga z Gniezdowa do Lasu Katyńskiego była ostatnią drogą dla ponad czterech tysięcy czterystu oficerów i podchorążych Wojska Polskiego, jeńców obozu w Kozielsku, zamordowanych tutaj przez NKWD. Podobnie jak wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej, zginęli, bo byli wierni Rzeczypospolitej, bo nie chcieli wyrzec się idei polskiej niepodległości. Ten mord został z premedytacją zaplanowany, a potem zakryty kłamstwem, obłudą i milczeniem. Dlatego Katyń jest symbolem o kluczowym znaczeniu dla polskiej pamięci i tożsamości, ale także prawda o Katyniu jest ważna dla wszystkich, jest lekcją, czego świat musi się wystrzegać, a czym powinien się kierować.

 

Ma ogromną wartość, że w Marszu Pamięci do Katynia, jak co roku już od dekady, idą razem młodzi Polacy i Rosjanie. Że jest to wspólna pamięć, wspólny hołd złożony katyńskim ofiarom i wspólne świadectwo.

 

Składam wyrazy uznania Stowarzyszeniu Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS i polskiej młodzieży biorącej udział w Marszach. Dziękuję wszystkim osobom, które z takim zaangażowaniem prowadzą projekt edukacyjny, służący upamiętnieniu naszej historii i dialogowi pokoleń. Chciałbym jednocześnie wyrazić wdzięczność wszystkim Rosjanom, którzy z potrzeby serca, dla okazania solidarności, razem z Polakami kroczą katyńskim szlakiem. Serdecznie dziękuję nauczycielom i uczniom smoleńskich szkół, którzy od lat tutaj przybywają, dziękuję również Państwu za troskliwą opiekę nad grobami naszych rodaków.

 

Las Katyński kryje prochy wielu innych ofiar komunistycznego terroru. Spoczywają tu Rosjanie i przedstawiciele innych narodów. Razem pochylamy głowy przed cierpieniem ich wszystkich. Razem wyrażamy sprzeciw wobec zbrodni, wobec totalitarnej ideologii, która gardziła człowieczeństwem i ludzkimi prawami.

 

Jest to nie tylko Marsz Pamięci, ale także nadziei. Przybywają tu Państwo, aby dać świadectwo prawdzie i rozumieć tragiczną historię. Odczytana rzetelnie i uczciwie, widziana z perspektywy sumienia i mądrej odpowiedzialności, nie musi nas dzielić. Wszystkich tu obecnych łączy na pewno przekonanie, że możemy budować taką przyszłość, która będzie przezwyciężeniem bolesnej przeszłości. W dzisiejszym niespokojnym świecie to zadanie niełatwe, ale tym bardziej potrzebny jest wspólny wysiłek ludzi dobrej woli. Takich jak Państwo, tutaj zgromadzeni. Życzę, aby przeżycia i doświadczenia, które Państwa połączyły w Marszu Pamięci, były dla Was zawsze inspiracją i przyczyniały się do zbliżenia między naszymi narodami.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.