Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 4 listopada 2020

List do Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec

Jego Ekscelencja

Pan Frank-Walter Steinmeier

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec

Berlin

 

 

 

Szanowny Panie Prezydencie  Lieber Frank,

 

serdecznie dziękuję za Twój pełen życzliwości list i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Miło mi Cię poinformować, że właśnie zakończyłem swoją walkę z wirusem. List do Ciebie to pierwsza rzecz, od której zacząłem swoją aktywność biurową po powrocie z kwarantanny.


Niestety druga fala Covid-19 nie oszczędza naszych społeczeństw i państw, które muszą zmagać się z tym wielkim wyzwaniem. W tym trudnym czasie szczególnej wartości nabierają wszelkie gesty solidarności. Tym bardziej dziękuję za Twój list i propozycję ewentualnej pomocy ze strony Niemiec. Wiem, że nasi rządowi koledzy współpracują bardzo blisko w zakresie przeciwdziałania pandemii.

 

Dziękując za ten gest, zapewniam, że również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii Covid-19. Nie ulega bowiem dla mnie wątpliwości, że obok sprawnej służby zdrowia, potencjalnej szczepionki i właściwych działań podejmowanych na poziomie krajowym, to właśnie solidarna współpraca między krajami ułatwi i przyspieszy skuteczne wychodzenie ze społeczno-gospodarczych skutków pandemii.

 

Liczę, że uda się spotkać osobiście, gdy tylko sytuacja epidemiczna w naszych krajach i w Europie zostanie opanowana.


Przyjmij proszę życzenia zdrowia i pomyślności, dla Ciebie osobiście oraz Elke, a także wszystkich obywateli Niemiec. Dziękuję za życzliwą ofertę pomocy. Pamiętaj proszę, że również Niemcy mogą liczyć na Polskę.

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii,

 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu