Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 11 listopada 2020

Do uczestników Drużynowych Integracyjnych Zawodów Szermierczych

Organizatorzy i Uczestnicy

Drużynowych Integracyjnych Zawodów Szermierczych

z okazji Święta Niepodległości

w Warszawie

 

 

 

Drodzy Zawodnicy!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam uczestników i organizatorów Drużynowych Integracyjnych Zawodów Szermierczych z okazji Święta Niepodległości. Cieszę się, że ta wyjątkowa impreza odbywa się już po raz siedemnasty. Uczczenie Narodowego Święta Niepodległości poprzez szlachetną sportową rywalizację jest wspaniałą formą upamiętnienia ojców naszej niepodległości i naszych przodków, którzy walczyli o powrót niepodległej Rzeczypospolitej na mapę Europy.

 

W tym roku obchodzimy także setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o losach Polski i powstrzymała bolszewicką agresję przeciwko zachodniej cywilizacji i jej wartościom. Piękną kartę w dziejach wojny polsko-bolszewickiej zapisali rodzimi sportowcy, w tym także szermierze. Byli wśród nich późniejsi brązowi medaliści Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie i Los Angeles: Władysław Dobrowolski, Kazimierz Laskowski, Leszek Lubicz-Nycz, Aleksander Małecki, Adam Papée, Władysław Segda, Jerzy Zabielski. Wszyscy oni łączyli głęboki patriotyzm z umiłowaniem sportu, oddając w potrzebie swoje szable Polsce i stając do boju w obronie Ojczyzny.

 

Wspominamy ich dzisiaj podczas wydarzenia, któremu przyświeca wspaniała idea integracji. Dziękuję organizatorowi, Integracyjnemu Klubowi Sportowemu AWF Warszawa, który od lat promuje sport osób z niepełnosprawnościami. Zawody, podczas których w równe szranki stają sportowcy pełnosprawni i szermierze poruszający się na wózkach, to doskonały przykład pokonywania barier i integracji poprzez sport. Zawodnikom biorącym udział w turnieju życzę wspaniałych sportowych emocji i satysfakcji z osiągniętych wyników, a wszystkich Państwa raz jeszcze serdecznie pozdrawiam, życząc radości i dumy z obchodów Święta Niepodległości.

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List oczytała Doradca Prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.

 

Poleć znajomemu