Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 września 2015

List prezydenta do uczestników Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Uczestnicy i Organizatorzy
XV Międzynarodowego Marszu
Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
 
 

Szanowni Państwo!

Drodzy Rodacy i Goście z zagranicy!

 

Sercem i myślami jestem dzisiaj z Państwem podczas XV Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Gorąco dziękuję organizatorom oraz uczestnikom tej wyjątkowej manifestacji patriotycznej. To także dzięki Państwu, przybywającym do Białegostoku z całej Polski oraz z innych krajów, pamięć o Golgocie Wschodu rzeczywiście pozostaje żywa. Warto kontynuować ten przekaz właśnie tak –  w sposób bezpośredni, osobisty, w wielopokoleniowej wspólnocie uczestników Marszu.

 

Niejednokrotnie deklarowałem, że będę prowadził aktywną politykę historyczną, głęboko przekonany, że uczciwe, sprawiedliwe państwo pamięta o swoich bohaterach, zaś dobre relacje z innymi narodami mogą być zbudowane tylko na prawdzie. Dlatego z uznaniem i wdzięcznością przyjmuję inicjatywy, które budują społeczną wiedzę o najnowszej historii Polski.

 

A szczególnie o tych jej wątkach, o których świat do niedawna nie wiedział lub nie chciał wiedzieć. Hasło tegorocznego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru: „Koniec wojny – nowe zniewolenie” przypomina, że dla wielu Polaków rok 1945 nie oznaczał powrotu do życia spokojnego, bezpiecznego i wolnego. Dramat powojennych deportacji na Syberię i do Kazachstanu tysięcy ludzi, którzy nie akceptowali władzy ludowej, szykany wobec tych, którym udało się wrócić z nieludzkiej ziemi, obława augustowska, w której zaginęło setki ludzi, prześladowania i śmierć Żołnierzy Wyklętych czy wreszcie tragedia rodzin Górnego Śląska, z którego masowo wywożono mężczyzn do pracy przymusowej w Związku Radzieckim – to trudne karty naszej zbiorowej pamięci. Jesteśmy jednak ją winni naszym przodkom – tym, którzy poświęcali swe życie i zdrowie idei niepodległości Ojczyzny.  

 

Drodzy Państwo, jak co roku długi szereg uczestników Marszu, liczne poczty sztandarowe, flagi narodowe i pieśni ukazują oblicze dzisiejszej Polski – wolnej, dumnej i szlachetnej. Pamiętającej o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, ale w myśl przesłania: Pamięć zmarłym – żywym pojednanie. Odważnie spoglądającej w przyszłość i wzrastającej jako solidarna wspólnota. Wraz z Państwem składam wyrazy najgłębszego hołdu tym wszystkim, którzy za Jej wolność zapłacili tak ogromną cenę.

 
Cześć Poległym!

Wieczna pamięć Ofiarom Sybiru!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

Poleć znajomemu