przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 11 września 2015

List prezydenta do uczestników Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Uczestnicy i Organizatorzy
XV Międzynarodowego Marszu
Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
 
 

Szanowni Państwo!

Drodzy Rodacy i Goście z zagranicy!

 

Sercem i myślami jestem dzisiaj z Państwem podczas XV Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Gorąco dziękuję organizatorom oraz uczestnikom tej wyjątkowej manifestacji patriotycznej. To także dzięki Państwu, przybywającym do Białegostoku z całej Polski oraz z innych krajów, pamięć o Golgocie Wschodu rzeczywiście pozostaje żywa. Warto kontynuować ten przekaz właśnie tak –  w sposób bezpośredni, osobisty, w wielopokoleniowej wspólnocie uczestników Marszu.

 

Niejednokrotnie deklarowałem, że będę prowadził aktywną politykę historyczną, głęboko przekonany, że uczciwe, sprawiedliwe państwo pamięta o swoich bohaterach, zaś dobre relacje z innymi narodami mogą być zbudowane tylko na prawdzie. Dlatego z uznaniem i wdzięcznością przyjmuję inicjatywy, które budują społeczną wiedzę o najnowszej historii Polski.

 

A szczególnie o tych jej wątkach, o których świat do niedawna nie wiedział lub nie chciał wiedzieć. Hasło tegorocznego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru: „Koniec wojny – nowe zniewolenie” przypomina, że dla wielu Polaków rok 1945 nie oznaczał powrotu do życia spokojnego, bezpiecznego i wolnego. Dramat powojennych deportacji na Syberię i do Kazachstanu tysięcy ludzi, którzy nie akceptowali władzy ludowej, szykany wobec tych, którym udało się wrócić z nieludzkiej ziemi, obława augustowska, w której zaginęło setki ludzi, prześladowania i śmierć Żołnierzy Wyklętych czy wreszcie tragedia rodzin Górnego Śląska, z którego masowo wywożono mężczyzn do pracy przymusowej w Związku Radzieckim – to trudne karty naszej zbiorowej pamięci. Jesteśmy jednak ją winni naszym przodkom – tym, którzy poświęcali swe życie i zdrowie idei niepodległości Ojczyzny.  

 

Drodzy Państwo, jak co roku długi szereg uczestników Marszu, liczne poczty sztandarowe, flagi narodowe i pieśni ukazują oblicze dzisiejszej Polski – wolnej, dumnej i szlachetnej. Pamiętającej o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, ale w myśl przesłania: Pamięć zmarłym – żywym pojednanie. Odważnie spoglądającej w przyszłość i wzrastającej jako solidarna wspólnota. Wraz z Państwem składam wyrazy najgłębszego hołdu tym wszystkim, którzy za Jej wolność zapłacili tak ogromną cenę.

 
Cześć Poległym!

Wieczna pamięć Ofiarom Sybiru!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.