Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 25 listopada 2020

Życzenia z okazji Święta Kolejarza

Szanowni Państwo!

Z okazji Święta Kolejarza serdecznie pozdrawiam wszystkich pracowników kolei i wszystkie kolejarskie rodziny. O znaczeniu kolei dla polskiej gospodarki i jej wpływie na życie Polaków nie trzeba dziś nikogo przekonywać.

 

Współczesna kolej jest skomplikowanym systemem, którego działanie wymaga pracy wielu ludzi. Utrzymanie taboru i szlaków kolejowych, kierowanie ruchem, obsługa podróżnych to tylko niektóre z elementów, które składają się na sprawne funkcjonowanie kolei. To dziesiątki tysięcy miejsc pracy, ale także dziesiątki tysięcy osób, które swoim codziennym wysiłkiem sprawiają, że polska kolej jest coraz szybsza i coraz bezpieczniejsza. Dziś pragnę wszystkim Państwu złożyć podziękowanie i wyrazy uznania za służbę, jaką pełnią Państwo dla dobra obywateli i rozwoju narodowej gospodarki. Są Państwo godnymi kontynuatorami wspaniałych tradycji polskich kolejarzy, którzy tworzyli sieć kolejową w naszej Ojczyźnie, ale także walczyli o niepodległą i wolną Rzeczpospolitą.

 

Potencjał polskiej gospodarki nie mógłby zostać wykorzystany bez rozwoju polskich kolei. Dlatego cieszę się, że w marcu tego roku mogłem podpisać Ustawę o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, która otwiera drogę do realizacji rządowego programu Kolej+. Program ten przewiduje finansowanie w najbliższych latach rewitalizacji linii kolejowych w ramach walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Znaczący wzrost liczby pasażerów w ostatnich latach, pokazuje, że tego właśnie oczekują Polacy. Naszym celem jest zapewnienie dostępu do połączeń kolejowych wszędzie tam, gdzie dotąd tego dostępu brakowało, a zwłaszcza tam, gdzie je w poprzednich latach likwidowano. Rozwój polskiej kolei to inwestycja w zrównoważony rozwój Polski, dlatego państwo musi w tym procesie aktywnie uczestniczyć.

 

Z okazji Święta Kolejarza składam wszystkim pracownikom kolei serdeczne życzenia wielu zawodowych sukcesów oraz wszelkiej osobistej pomyślności. Niech świadomość tego, jak ważna jest Państwa służba dla Polski i jej obywateli, będzie dla Państwa powodem do dumy i satysfakcji, a nowe inwestycje przyczyniają się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa. W trudnym czasie pandemii koronawirusa składam wszystkim Państwu życzenia zdrowia i dziękuję za Państwa wytrwałą pracę.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 
Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu