Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 29 listopada 2020

Życzenia dla Stelli Zylbersztajn-Tzur

Pani

Stella Zylbersztajn-Tzur

 

 

 

Wielce Szanowna Pani – Dostojna Jubilatko!

 

Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia w dniu Pani 95. urodzin. Z tej pięknej okazji pragnę skierować słowa uznania dla Pani dzielności i odwagi w tragicznych latach okupacji niemieckiej oraz wyrazić głęboką wdzięczność za Pani wielki wkład w pielęgnowanie prawdy o Zagładzie i o tych, którzy nieśli pomoc skazanym na nią Żydom.

 

Od zakończenia II wojny światowej minęło już 75 lat. W międzyczasie zdążyło dorosnąć już kilka pokoleń, które nie mogą pamiętać tego, co wydarzyło się w naszym kraju za sprawą hitlerowskich zbrodniarzy. Odchodzą już ostatni świadkowie i ocaleni z Holokaustu. To na nas, współczesnych, w coraz większym stopniu spoczywa odpowiedzialność za strzeżenie i przekazywanie potomnym pamięci o największym ludobójstwie w dziejach świata. W tym dziele relacje depozytariuszy prawdy mają wartość niemożliwą do przecenienia. Głos takich osób, jak Pani, które III Rzesza Niemiecka chciała zgładzić, a które uratowali Polacy, ryzykując życiem własnym i swoich bliskich, musi rozbrzmiewać donośnie. Niesie on bowiem przestrogę dla całej ludzkości, aby nigdy więcej nie powtórzyły się podobne zbrodnie. Niesie też przesłanie solidarności i braterstwa, których więzi są silniejsze niż terror.

 

Dlatego chcę dziś gorąco podziękować Pani za wysiłek udokumentowania zasług tak licznych polskich rodzin, które przez dwa lata ukrywały Panią przed hitlerowcami i pomogły Pani przetrwać. Ze wzruszeniem wspominam nasze spotkanie w marcu 2016 roku, kiedy mieliśmy wraz z Małżonką zaszczyt gościć Panią w Pałacu Prezydenckim podczas pokazu poświęconego Pani filmu dokumentalnego. Pani postawa jest wspaniałym dowodem wierności wartościom, które konstytuują naszą wspólnotę obywateli Rzeczypospolitej. Jestem przekonany, że ocalając prawdę i pamięć o Zagładzie, o jej ofiarach i sprawcach oraz o tych Sprawiedliwych, którzy sprzeciwili się barbarzyństwu rasizmu i nazizmu, przyczynia się Pani do umacniania nadziei i budowania dobrej, pomyślnej, bezpiecznej przyszłości dla obu naszych narodów.

 

Raz jeszcze gratulując jubileuszu, z serca życzę Pani wiele zdrowia, sił, radości i pogody ducha.

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii
Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu