Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 24 stycznia 2021

Obchody 147. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Uczestnicy i Organizatorzy 

uroczystych obchodów 

147. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

w Wierzchosławicach

 

 

Szanowni Państwo!

 

Wierzchosławice to miejsce szczególne, wpisane w polską historię, pamięć i tożsamość. Budzi szacunek dziejowe dziedzictwo tej słynnej wsi, sięgające XIV wieku – przede wszystkim jednak Wierzchosławice kojarzą się jako symboliczna stolica polskiego ruchu ludowego, jako miejsce przyjścia na świat, gospodarowania i patriotycznej działalności Wincentego Witosa. Jak co roku gromadzą się Państwo, aby uczcić rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka – wybitnego działacza politycznego, państwowca i męża stanu, który zasłużył się Ojczyźnie i polskiej wsi w najbardziej znamienity sposób. Te spotkania są wspaniałą manifestacją 
pamięci i przywiązania do wartości, którym Wincenty Witos poświęcił całe swoje życie.

 
Wiernie rozwijają Państwo tradycję, ukształtowaną w ciężkich latach rządów komunistycznych. Wbrew zakazom władz, próbującym wymazać z polskiej historii tę wybitną postać, spotykali się tutaj przy grobie przywódcy ruchu ludowego działacze NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” – ludzie wielkiego serca i odwagi, kontynuatorzy drogi wolności i godności, którą podążał Wincenty Witos. 

 

W wolnej Polsce to miejsce stało się miejscem szerokich zgromadzeń, skupiających rolników z całego kraju, samorządowców i przedstawicieli najwyższych polskich władz. Przybywali tu Prezydenci Rzeczypospolitej, ja również gościłem tu kilkakrotnie. W tym roku, z powodu pandemii, to spotkanie ma skromniejszy wymiar, ale tym silniejsze jest poczucie wagi tego wydarzenia oraz więzi jednoczących nas wszystkich, także tych, którzy nie mogą być tutaj obecni. Łączę się z Państwem serdecznymi myślami w tej szczególnej chwili.

 

Jest ona rzeczywiście wyjątkowa, bowiem wiążą się z nią dwie doniosłe rocznice, przypominające o ogromnych zasługach polskiej wsi dla niepodległości i pomyślności naszej Ojczyzny. W zeszłym roku obchodziliśmy setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej i w całej wojnie polsko-bolszewickiej. Nie sposób wyobrazić sobie tego dziejowego sukcesu bez ogromnego wkładu Wincentego Witosa, który w dramatycznym dla Polaków momencie stanął na czele rządu jedności narodowej i potrafił wydobyć z niedawno odrodzonego państwa cały jego witalny potencjał.

 

Szczególnie istotne były starania Wincentego Witosa, aby w obronie zagrożonej Ojczyzny masowo urzeczywistnił się patriotyczny entuzjazm i potęga polskiej wsi. Na zawsze czcić będziemy wójta z Wierzchosławic jako jednego z ojców naszej niepodległości, propagatora emancypacji, poszanowania tradycji i tworzenia warunków do rozwoju polskiej wsi, autora jakże mądrych słów: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię  i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa”. Do tego patriotycznego dorobku nawiązał ruch NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność. W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę rejestracji rolniczej „Solidarności”, powstałej w efekcie chłopskich protestów przeciwko złu komunistycznego systemu i zalegalizowanej w wyniku zwycięskich Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Nigdy nie zapomnimy o wkładzie wsi w polską wolność, w obronę fundamentalnych wartości, które prowadzą nasz naród od ponad tysiąca lat, w umacnianie podstaw polskiego bytu. 

 

Razem z Państwem składam hołd i serdeczne podziękowanie wszystkim synom i córkom polskiej wsi, od pokoleń służących ojcowiźnie i Ojczyźnie. Dziękuję organizatorom tych obchodów oraz wszystkim, dla których są one inspirujące w budowaniu dobra wspólnego. Proszę przyjąć moje serdeczne pozdrowienia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

_________________________

 

List w imieniu Prezydenta RP odczytał Minister Piotr Ćwik.

Poleć znajomemu