Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 lutego 2021

Do uczestników uroczystości przekazania zabytkowej chorągwi Nowego Dworu z 1925 r.

Uroczyste przekazanie Gminie Nowy Dwór zabytkowej chorągwi z 1925 r. Fot. Edyta Chociej

                                                                       Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości

                                                                       przekazania zabytkowej chorągwi

                                                                       Miasta i Magistratu Nowego Dworu z 1925 roku

                                                                       w kościele św. Jana Chrzciciela w Nowym Dworze

 

 

Szanowny Panie Wójcie!

Czcigodny Księże Proboszczu!

Szanowni Państwo Radni i Mieszkańcy Gminy Nowy Dwór!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w kościele św. Jana Chrzciciela na uroczystości przekazania zabytkowej chorągwi Miasta i Magistratu Nowego Dworu. Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym czasie obchodów jubileuszu stulecia odrodzenia się, obrony i odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej społeczność lokalna przeżywa tak niezwykłe wydarzenie.

 

W dniu święta Matki Boskiej Gromnicznej, tak głęboko wrośniętego w naszą polską obyczajowość, ta odnaleziona chorągiew z 1925 roku staje się znakiem całej długiej historii tego miejsca i ludzi je zamieszkujących. Sięga ona ponad pięćset lat wstecz, kiedy tu, u źródeł Biebrzy, nieopodal Grodna, ale pośród nieprzebytej puszczy, zaczęli się osiedlać ludzie różnych wyznań: katolicy, prawosławni i Żydzi. Ciesząc się opieką królewską za czasów ostatnich Jagiellonów i ich godnego następcy Stefana Batorego, razem zagospodarowywali tę piękną, lecz wtedy jeszcze niemal bezludną ziemię. Jako współobywatele Rzeczypospolitej Wielu Narodów, swoją codzienną pracą przez pokolenia budowali pomyślność własną i całego kraju.

 

Tę wzniosłą i zaszczytną służbę kontynuowali Państwa przodkowie i poprzednicy, którzy przed 96 laty ufundowali przekazywaną dzisiaj chorągiew. Była ona wyrazem ich dumy z własnych dokonań oraz miłości do swojej małej ojczyzny – rodzinnej miejscowości – i do naszej jednej wielkiej Ojczyzny: Polski, której godło na niej wyhaftowano. Teraz chorągiew ta powraca po wielu latach, aby znów symbolizować tutejszą społeczność, jej wspaniałe dzieje, osiągnięcia i aspiracje.

 

Jako Prezydent Rzeczypospolitej gorąco Państwu gratuluję i z całego serca życzę, żeby odnaleziona chorągiew była dla Państwa inspiracją we wszelkich wysiłkach, podejmowanych dla dobra swoich rodzin i dla dobra wspólnego: wspólnoty lokalnej i państwowej.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

List odczytał Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł .

Poleć znajomemu