Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 marca 2021

Życzenia dla prof. Henryka Kuźniaka

Pan
Profesor Henryk Kuźniak
 
 
 
 
Z okazji jubileuszu Pańskich urodzin pragnę złożyć Panu serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Proszę przyjąć wyrazy uznania i podziękowanie za wszystko, co zawdzięcza Panu kultura polska.
 
Pański wspaniały dorobek kompozytorski, a także akademicki i pedagogiczny – zasługuje na wielki podziw. Jest Pan autorem muzyki do ponad stu pięćdziesięciu filmów kinowych i telewizyjnych oraz do licznych spektakli Teatru Telewizji. W opinii kilku pokoleń polskich widzów rangę wręcz kultową zyskały „Vabank” i „Vabank II”, którym wyjątkowy klimat w znacznym stopniu nadały Pańskie kompozycje, na czele z powszechnie rozpoznawalnym ragtimem. Podobnie w pamięci publiczności zapisała się ilustrowana Pańską muzyką „Seksmisja”, a także wiele innych popularnych obrazów, jak „Sekret Enigmy”, „Niech Cię odleci mara” czy „Na kłopoty Bednarski”. Zawdzięczamy Panu bardzo dużo pięknych, poruszających emocji, przeżyć i wzruszeń.
 
Skromnie powiedział Pan o swojej artystycznej drodze, że do muzyki dostał się Pan „niejako kuchennymi schodami”. Stało się tak zapewne i dlatego, że Pańska biografia wymownie odzwierciedla dramatyczne losy naszej Ojczyzny – z ciężkimi doświadczeniami wojny i okupacji oraz trudnych lat powojennej odbudowy. Za sprawą Pańskiego talentu, muzycznej pasji, wytrwałej nauki, pracy i poszukiwań artystycznych, nie tylko wspaniale rozwinęła się Pańska kompozytorska kariera, ale również droga znakomitego wykładowcy i pedagoga w Szkole Filmowej w Łodzi. Z Pańskiej ogromnej wiedzy i cennych wskazówek korzystało wielu późniejszych wybitnych polskich reżyserów, którzy mieli szczęście być Pańskimi studentami. Raz jeszcze serdecznie Panu dziękuję za wszystkie dotychczasowe dokonania.
 
W dniu pięknego jubileuszu proszę przyjąć, Panie Profesorze, najlepsze życzenia dobrego zdrowia, wielu sił i wszelkiej pomyślności. Życzę Panu szczęśliwych dni, pogody ducha, powodzenia we wszystkich podejmowanych przedsięwzięciach i satysfakcji płynącej z tak bogatego życiowego dorobku. 
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Poleć znajomemu