Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 28 marca 2021

List Prezydenta na ingres do Katedry Oliwskiej ks. abp. Tadeusza Wojdy

 

 

Jego Ekscelencja

Ksiądz Arcybiskup

Tadeusz Wojda SAC

Metropolita Gdański

 

 

 

 

Ekscelencjo, Wielce Czcigodny Księże Arcybiskupie!

 

W dniu uroczystego ingresu Ekscelencji do archikatedry oliwskiej proszę o przyjęcie serdecznych gratulacji oraz życzeń Bożego błogosławieństwa, wytrwałości i dobrych owoców arcypasterskiego posługiwania. Ufam, że udana współpraca Ekscelencji z duchowieństwem, zakonami oraz wiernymi świeckimi otworzy nowy, pomyślny rozdział w historii archidiecezji i metropolii gdańskiej.

 

Jako specjalista w dziedzinie misjologii oraz współpracownik trzech kolejnych papieży w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary zgromadził Ksiądz Arcybiskup szeroką wiedzę na temat kondycji Kościoła katolickiego we współczesnym świecie. Zarówno w Wiecznym Mieście, jak i w pierwszej stolicy biskupiej Ekscelencji w Białymstoku zyskał Ksiądz Arcybiskup opinię aktywnego, oddanego duszpasterza, zjednującego sobie szacunek i zaufanie osobistym świadectwem religijnego zaangażowania. Jestem przekonany, że dzięki zebranym dotąd doświadczeniom – obejmującym także działalność na forum Konferencji Episkopatu Polski w Komisji ds. Misji oraz Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą – sprosta Ekscelencja wyzwaniom, które stają dzisiaj przed Księdzem Arcybiskupem jako ordynariuszem archidiecezji gdańskiej.

 

Piastowski Gdańsk to miasto symbol. Kolebka Solidarności, skrawek Polski wsławiony bohaterskim oporem przeciw zniewoleniu przez obce potęgi, a także przeciw totalitarnym ideologiom, agresywnie forsującym okrojoną, materialistyczną wizję człowieka oraz nietolerującym innych – oprócz własnych – autorytetów, tradycji i wartości. Obecnie Trójmiasto jest jednym z głównych ośrodków gospodarczych, naukowych i kulturalnych Rzeczypospolitej, a jego mieszkańcy żyją radościami, obawami i nadziejami dzielonymi przez wszystkich Polaków. Tak tutaj, jak i w całym kraju potrzeba przykładu wzajemnej otwartości i skutecznego współdziałania między hierarchią Kościoła a władzami publicznymi oraz obywatelami łączącymi swoje wysiłki, aby pomnażać dobro wspólne.

 

Wyrażam ufność, że posługa Księdza Arcybiskupa wypełni pokładane w niej nadzieje oraz przyniesie Ekscelencji wiele radości z obfitego duchowego żniwa. Raz jeszcze proszę Księdza Arcybiskupa o przyjęcie uroczystych gratulacji.

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

List został odczytany podczas uroczystości przez ministra Adama Kwiatkowskiego.

Poleć znajomemu