Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 2 kwietnia 2021

List do Andrzeja Barańskiego

Pan 

                                                                                               Andrzej Barański

 

 

 

 

Szanowny Panie – Dostojny Jubilacie!

 

 

 

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia w dniu Pańskich 80. urodzin. Z okazji jubileuszu chcę złożyć Panu wyrazy uznania i podziękować za całą Pańską wyjątkową twórczość.

 

Pańskiej pracy reżyserskiej od początku niejako przyświeca Mironowskie przesłanie „kilka osób, mały czas”, otwarcie wypowiedziane w tytule jednego z ostatnich Pańskich filmów, ale tak celnie określające również wiele innych. Kreując swoje obrazy, często nadaje im Pan kameralną atmosferę, skupiając się na ukazaniu nielicznych najważniejszych postaci. Dzięki temu jest to kino głęboko humanistyczne, bo kieruje uwagę widzów na człowieka, jego przeżycia i pragnienia.

 

Doskonale portretuje Pan codzienność prowincji, niespieszną, cichą i oddaloną od wielkich wydarzeń historii. Wielu bohaterów Pańskich filmów doświadcza trudnych uczuć i życiowych losów. Towarzyszy im zwykle nostalgia, marzenia i dążenie do zmiany, zawiedzione nadzieje i poczucie niespełnienia. Razem mogłyby one tworzyć wrażenie goryczy i żalu, ale dzięki Pańskiemu lekkiemu dowcipowi i życzliwości nie przytłaczają odbiorcy, chociaż też nie pozostawiają wielu złudzeń.

 

Jest Pan również mistrzem gier z konwencjami oraz człowiekiem o wspaniałej erudycji filmowej i literackiej. Pańskie adaptacje prozy Stanisława Czycza, Marii Kuncewiczowej, Michała Choromańskiego wchodzą w fascynujący dialog z pierwowzorami, dając im nowe życie. Dla amatorów X muzy prawdziwą ucztą jest też chętnie podejmowana przez Pana zabawa formą dawnego kina i filmu historycznego. Za to wszystko chcę dziś wyrazić Panu wdzięczność w imieniu licznego grona wielbicieli Pańskiej twórczości.

 

Raz jeszcze gratulując jubileuszu, życzę Panu zdrowia, satysfakcji z osiągnięć, wielu kolejnych sukcesów i wszelkiej pomyślności.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

 

 

Poleć znajomemu