przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 13 maja 2016

List prezydenta na I Międzynarodowym Forum Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej

Uczestnicy i Organizatorzy

I Międzynarodowego Forum
Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej
 
 
Wielebny Księże Profesorze!
Szanowni Państwo!
 

Gospodarka – jej zasady, cele, wartości, którymi się kieruje – nigdy nie jest oderwana od kontekstu społecznego i etycznego. Przeciwnie, coraz bardziej przekonujemy się, że ukształtowana w społeczeństwie kultura pracy i przedsiębiorczości znacząco wpływa na efekty ekonomiczne. Firmy rodzinne są obrazem tych ważnych zależności.

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na I Międzynarodowym Forum Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej. Cieszę się, że spotykają się tu przedstawiciele świata gospodarki, nauki i polityki, z Polski i wielu krajów, aby dzielić się doświadczeniami i formułować wizje rozwoju. Znamienną wymowę ma fakt, że organizatorem Forum jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prowadząc dyskusję w murach uczelni tak zasłużonej dla polskiej duchowości, wiedzy i kultury, będą Państwo zapewne czerpać inspiracje ze społecznej nauki Kościoła, w której znaczenie rodziny jest bardzo mocno podkreślone. Jestem pełen uznania, że spoglądają Państwo na ludzkie zachowania na rynku nie tylko w ściśle ekonomicznym ujęciu, ale także z perspektywy duchowych wartości i wyzwań etycznych.

 

Firmy rodzinne to bardzo ważna część polskiego krajobrazu gospodarczego. Jest ich w naszym kraju ponad milion. Szacuje się, że stanowią one około dziewięćdziesiąt procent wszystkich przedsiębiorstw, a ich domeną jest sektor firm mikro, małych i średnich. Takich więc, w których relacje między ludźmi są najbliższe, a kwestie własności i prowadzenia działalności gospodarczej włączone są do sfery mocnych, pozytywnych więzi emocjonalnych. Firmy rodzinne to z reguły przedsięwzięcia wyrosłe z pomysłowości, autentycznej pasji i ciężkiej pracy zżytych ze sobą, ufających i oddanych sobie osób. Związanych mocno ze swoim środowiskiem, reagujących na potrzeby lokalnej społeczności. W takich warunkach wspaniale rozkwita ludzka kreatywność, solidarność, działanie wspólnotowe; pomnaża się kapitał społeczny, który jest jednym z filarów rozwoju.

 

Przedsiębiorczość rodzinna zasługuje na życzliwą uwagę ze strony państwa. Firmy rodzinne nie powinny być pozostawione same sobie ze swoimi problemami. Ich kondycja jest odzwierciedleniem klimatu gospodarczego, barometrem intencji państwa wobec aktywności ekonomicznej obywateli. Wiem, że polskie firmy rodzinne mocno odczuwają skutki nieprzejrzystego, skomplikowanego prawa i dotkliwych obciążeń, wpływających na ich rentowność. Trzeba konsekwentnie znosić te bariery. Cieszę się, że rząd podejmuje działania uwzględniające potrzeby mniejszych przedsiębiorców, takie na przykład jak podniesienie progu przychodów, do którego nie trzeba rozliczać się z podatku VAT. Będę sprzyjał wszelkim tego rodzaju dobrym regulacjom. Jestem przekonany, że rozwój firm rodzinnych istotnie przyczynia się do upowszechniania przedsiębiorczości oraz polskiej własności w rodzimej gospodarce. Jest to również droga do podnoszenia zamożności Polaków i zwiększania spójności społecznej.

 

Życzę owocnych obrad, służących Państwa środowisku i całemu społeczeństwu.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.