Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 czerwca 2021

Do Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

doradca czyta list do mikrofonu

Pan

Profesor Krzysztof Kowalczyk

Rektor

Uniwersytetu Przyrodniczego

w Lublinie

 

Magnificencjo Panie Rektorze!

Dostojny Senacie!

Panie i Panowie Profesorowie!

Szanowni Państwo!

 

Dziękuję za zaproszenie do udziału w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Badawczo-Wdrożeniowego i Dydaktycznego Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Cieszę się, że uczelnia, która jest ważnym ośrodkiem badań w dziedzinie rolnictwa, ogrodnictwa, technologii żywności i biotechnologii oraz biologii środowiskowej, wzbogaci się o nowe zaplecze naukowo-dydaktyczne w tak ważnej dziedzinie, jaką jest zastosowanie innowacyjnych technologii w ogrodnictwie.

 

Zobacz także: Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego centrum badawczo-wdrożeniowego Produkcja żywności pozostaje wciąż wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski zależy od tego, w jak dużym stopniu będziemy w stanie sami produkować zdrową, bezpieczną i pełnowartościową żywność. Jest to cel, którego nie można osiągnąć bez nowoczesnego i konkurencyjnego ogrodnictwa. Uprawa owoców i warzyw, których Polska jest jednym z czołowych europejskich eksporterów, to jedna ze strategicznych dziedzin polskiej gospodarki. Dlatego tak ważne jest wdrażanie nowych technologii, które pozwolą polskim ogrodnikom produkować więcej i taniej, a przede wszystkim zdrowo i ekologicznie. Innowacje technologiczne to także lepsze miejsca pracy i wyższe kwalifikacje osób zatrudnionych w ogrodnictwie. Jestem przekonany, że nowo powstające Centrum stanie się prawdziwym ośrodkiem innowacji w skali krajowej i międzynarodowej oraz miejscem, gdzie powstawać będą przełomowe rozwiązania.

 

Gratulując wmurowania kamienia węgielnego, życzę całej społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a zwłaszcza pracownikom Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, wielu sukcesów oraz szybkiego i pomyślnego zakończenia inwestycji służącej
całej polskiej branży ogrodniczej.

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany przez prof. Andrzeja Waśkę, Doradcę Prezydenta RP.

Poleć znajomemu