Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 czerwca 2021

Życzenia dla Piotra Fronczewskiego z okazji 75. urodzin

Kartka z życzeniami Prezydenta dla Piotra Fronczewskiego, z boku bukiet kwiatów

Pan

Piotr Fronczewski
 

 

 

Wielce Szanowny Panie, Znakomity Jubilacie!

 

 

W dniu Pańskich 75. urodzin proszę o przyjęcie gratulacji oraz najserdeczniejszych życzeń wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia, wewnętrznej harmonii, niesłabnącej pasji twórczej, a także kolejnych znakomitych ról. Niech ten jubileusz ożywi wiele miłych wspomnień i przyniesie Panu jak najwięcej satysfakcji z Pańskich wybitnych dokonań. Niech opromienią go liczne dowody żywej sympatii oraz uznania dla Pana aktorskiego kunsztu i fascynującej osobowości artystycznej.

 

Według Pańskich słów aktor nigdy nie gra na pół gwizdka. Zawsze idzie na całość. Na sto procent. Wierząc, że to, co robi, ma dla kogoś jakiś sens.  Jako jeden z najpopularniejszych i najwyżej cenionych artystów polskich udowodnił Pan, że właśnie taki sposób myślenia o pracy twórczej jest kluczem do serc widzów i słuchaczy, spragnionych nie tylko dobrej rozrywki, ale też głębokich wzruszeń i zadumy nad pytaniami, które stawia nam sztuka wysoka. Blisko dwieście dziewięćdziesiąt Pańskich aktorskich wcieleń w teatrze, filmie, radiu, telewizji i na estradzie – a także w roli interpretatora poezji, klasycznej prozy i piosenki – uzmysławia, że sztuki dramatyczne przyciągają przede wszystkim autentycznością. Prawdą w środkach wyrazu, w przekazie płynącym ze sceny, ekranu i głośnika, wreszcie w tym, co mistrzowie aktorstwa wydobywają ze swoich postaci, a co widz odkrywa jako część prawdy o sobie samym.

 

Pełne zaangażowanie i najwyższy profesjonalizm, z jakim od dziesięcioleci wykonuje Pan swój zawód, wymagają nie tylko miłości i szacunku wobec sztuki, nie tylko pragnienia, aby podtrzymać jedyną w swoim rodzaju relację z publicznością, ale też niespożytych sił ciała i umysłu. Jednak te, jak uważał Pański mistrz i przyjaciel, niezapomniany Gustaw Holoubek, odtwarzają się właśnie dzięki wsłuchanym i wpatrzonym w aktora widzom. Dlatego wraz z wielomilionową i wielopokoleniową rzeszą miłośników Pańskiego talentu wyczekuję kolejnych wielkich kreacji Piotra Fronczewskiego. Niech stopniowy powrót życia kulturalnego do jego normalnego rytmu sprawi, by mógł Pan wybierać pośród jeszcze liczniejszych wartościowych propozycji aktorskich.

 

Raz jeszcze składam Panu Profesorowi uroczyste gratulacje oraz życzenia nowych sukcesów artystycznych i wszystkiego, co najlepsze w życiu osobistym.

 

Plurimos Annos!

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu