Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 czerwca 2021

Jubileusz 90. urodzin Ignacego Gogolewskiego

list z odręcznie napisanym zwrotem do adresata, obok listu stoi bukiet kwiatów

Pan
Ignacy Gogolewski

 

 

 

 

 

 

Wielce Szanowny Panie  Dostojny Jubilacie!

 

Z okazji jubileuszu 90. urodzin proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia, samych miłych, pogodnych dni pośród bliskich i przyjaciół, a także satysfakcji z Pańskiego wspaniałego dorobku artystycznego. Niech czas zasłużonego odpoczynku przyniesie Panu wytchnienie, radość obcowania z dobrą sztuką z pozycji jej odbiorcy oraz zadowolenie z sukcesów młodszych kolegów ze sceny i filmowego planu – dla których pozostaje Pan inspiracją, prawdziwym mistrzem słowa i wzorem artysty oddanego swojej profesji.

 

Należy Pan do grona najwybitniejszych aktorów w historii polskiego teatru, filmu, radia i estrady. Jako twórca dziesiątek ról uwielbianych przez publiczność i krytykę, jako reżyser oraz dyrektor znakomitych scen polskich wniósł Pan cenny wkład w rozwój naszej kultury narodowej. Począwszy od Pana debiutu w roku 1953, aż po ostatnie lata, Pańskie kreacje sceniczne – przede wszystkim w stołecznych teatrach Polskim, Narodowym i Dramatycznym, ale też w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, aktorska wirtuozeria w repertuarze klasycznym i współczesnym oraz niezwykła charyzma, z jaką dawał Pan życie bohaterom filmowym, stanowiły zawsze czołowe atuty przedsięwzięć artystycznych z Pańskim udziałem. Gustaw-Konrad w „Dziadach”, Neron w „Brytaniku” Racine’a, hrabia Szarm w gombrowiczowskiej „Operetce” i Laurenty w „Na czworakach” Różewicza, a także niezapomniany Antek w filmowej adaptacji „Chłopów” Reymonta, tytułowy bohater filmu „Bolesław Śmiały”, porucznik SS Eryk w poruszającym obrazie „Dziś w nocy umrze miasto” czy pisarz Franciszek Koziński w serialu „Na dobre i na złe” – to tylko niektóre spośród ról, które ugruntowały Pana ogromną popularność oraz renomę niezawodnego, wszechstronnego odtwórcy bardzo zróżnicowanych postaci. Ufam, że Pańska wierność najwyższym standardom twórczej pracy aktora, dbałość o piękno słowa oraz troska o jakość i rozwój życia kulturalnego w Polsce znajdą naśladowców wśród kolejnych pokoleń adeptów sztuk dramatycznych.

 

W ubiegłorocznym przesłaniu, w którym ogłosił Pan zakończenie swojej pracy artystycznej, czytamy: Teatr żyje, jak długo gra, nawet dla ograniczonej epidemią garstki widzów. Zróbmy wszystko, aby teatralne sale wypełniły się najszybciej, jak będzie to możliwe. Z całego serca popieram ten apel – zaś Pana raz jeszcze proszę o przyjęcie najlepszych urodzinowych życzeń oraz wyrazów uznania dla Pańskich wybitnych dokonań.

 

                                                        Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

 

Poleć znajomemu