Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 czerwca 2021

Do uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika śp. Barbary Mamińskiej

Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. Barbary Mamińskiej w Ossowie. Fot. Hanna Wróblewska Fonrobert

Uczestnicy

uroczystości odsłonięcia pomnika

śp. Barbary Mamińskiej

w Ossowie

 

 

Wielce Szanowna Rodzino!

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Szanowny Panie Prezesie!

Czcigodny Księże Kustoszu!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika śp. Barbary Mamińskiej, Dyrektora Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Osoby bez reszty oddanej służbie publicznej i zasłużonej dla upamiętnienia bohaterów walki o wolną Polskę.

 

Tragiczna śmierć Barbary Mamińskiej w katastrofie pod Smoleńskiem była i pozostaje nieodżałowaną stratą. Odeszła od nas osoba, która z wielkim zaangażowaniem wypełniała swoje obowiązki, wnikliwa i kompetentna, ale również niezwykle życzliwa. Jej ogromne zawodowe doświadczenie pozwalało kierować biurem, którego zakres działania był niezwykle istotny dla funkcjonowania Kancelarii Prezydenta. Jako Dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń podjęła się też szczególnej misji. Będąc córką żołnierza Armii Krajowej i członka podziemnej organizacji „Wolność i Niezawisłość” Tadeusza Osińskiego pseudonim „Teka”, przywracała pamięć o bohaterach, którzy poświęcili życie dla Polski, w tym zwłaszcza o Żołnierzach Niezłomnych, których wydobywała z cienia i starała się o uhonorowanie ich zasług.

 

Dziś oddajemy cześć Barbarze Mamińskiej i dziękujemy za dobro, które za Jej sprawą stało się naszym udziałem. Za wszystko, co uczyniła dla Polski jako urzędnik państwowy i samorządowy, za Jej zaangażowanie w upamiętnienie polskich bohaterów. Od dzisiaj pomnik Barbary Mamińskiej będzie stał w Sanktuarium Narodowym w Ossowie, w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich, miejscu zadumy i modlitwy.

 

Dziękuję za tę cenną inicjatywę przypominającą o tych, którzy oddali życie w drodze na uroczystości ku czci polskich oficerów pomordowanych w Katyniu. Niech pamięć o Barbarze Mamińskiej i o wszystkich ofiarach katastrofy smoleńskiej inspiruje nas do pracy dla dobra i pożytku Ojczyzny.

 

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

 

W imieniu Prezydenta RP list odczytał podczas uroczystości Minister Andrzej Dera.

Poleć znajomemu