Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 26 czerwca 2021

Życzenia Pary Prezydenckiej z okazji 95. urodzin Mariana Turskiego

Życzenia od Pary Prezydenckiej przekazał minister Wojciech Kolarski

 

                                                                                                                                                        Pan

                                                                                                                                                        Marian Turski

 

 

 

 

 

Szanowny Panie Przewodniczący!

 

Z okazji Pańskich 95. urodzin składamy Panu serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Chcemy też wyrazić najwyższe uznanie dla Pańskich dokonań w działalności dziennikarskiej i społecznej. Gratulujemy Panu całej niestrudzonej, imponującej aktywności i najnowszych – spośród jakże licznych w Pańskim dorobku – wyróżnień: otrzymania Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała oraz wyboru na stanowisko przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

 

Jesteśmy Panu głęboko wdzięczni za życzliwość i otwartość. Dziękujemy za wiele dobrych, serdecznych spotkań i rozmów w ostatnich latach. Szczególnie chcemy podziękować za Pańskie świadectwo ocalonego, który mówi o tym, czego doświadczył osobiście i co widział na własne oczy. Dziękujemy, że głosi je Pan światu, aby tragedia Zagłady nigdy więcej się nie powtórzyła. Wciąż pozostajemy pod głębokim wrażeniem Pańskiego wystąpienia podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Z serca dziękujemy za wyrazistość i determinację, z jakimi ostrzega Pan, że Auschwitz „nie spadło z nieba”, oraz wzywa, by nigdy nie być obojętnym. W pełni podzielamy Pańskie przekonanie o potrzebie kształtowania wrażliwości, zapobiegającej wszelkim wykluczeniom, prześladowaniom i dehumanizacji. Ufamy, że pamięć i prawda o „epoce pieców” będą mobilizować ludzkość do przeciwdziałania podobnym wybuchom zła w przyszłości.

 

Raz jeszcze gratulując Panu pięknego jubileuszu i licznych sukcesów, a także dziękując za wszystko, co czyni Pan jako świadek Holokaustu, życzymy Panu długich lat w zdrowiu i pełni sił twórczych, satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć i wielu następnych, a także radości, pogody ducha i wszelkiej pomyślności.

 

Plurimos annos

 

                                                                                                                                                       Agata Kornhauser-Duda

                                                                                                                                                       Andrzej Duda

Poleć znajomemu