Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 lipca 2021

Do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Kapitana Wojciecha Stypuły

Wadowice. Uroczystości pogrzebowe kpt. Wojciecha Stypuły „Bartka”. Fot. Janusz Ślęzak (IPN)

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Kapitana Wojciecha Stypuły

w Wadowicach

 

 

 

Szanowni Bliscy Zmarłego!

Szanowni Państwo!

 

Łączę się z Państwem, w imieniu Rzeczypospolitej po raz ostatni oddając honory śp. Kapitanowi Wojciechowi Stypule, gorącemu patriocie, dzielnemu żołnierzowi i niezwykłemu człowiekowi. Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej i wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia i identyfikacji szczątków bohatera, dzięki czemu zostaje dziś godnie pochowany.

 

Zobacz także: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla kpt. Wojciecha Stypuły Wojciech Stypuła zginął 22 lipca 1944 roku, zabity zdradziecko przez Sowietów w Puszczy Rudnickiej. Tego samego dnia ogłoszono narodziny komunistycznej Polski Ludowej. I dopóki ona trwała, dopóty pamięć o poległym mogła trwać tylko w ukryciu, przechowywana przez rodzinę, najbliższych przyjaciół i dawnych współpracowników. Dlatego aż do teraz, przeszło 75 lat później, Jego służba Polsce wciąż jeszcze skrywa wiele tajemnic. Syn ziemi wadowickiej, zaangażował się w budowę Polski Morskiej i propagowanie tej idei. Służył też Rzeczypospolitej jako literat i dziennikarz. Następnie uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku i konspiracji niepodległościowej. Brał udział w walkach partyzantki akowskiej na Nowogródczyźnie i wileńskiej operacji „Ostra Brama”. Badacze domyślają się, że rozmaitość pól Jego aktywności oraz zadań specjalnych, które Mu powierzano, wynikała zarówno z tego, że był obdarzony wieloma talentami, jak też z niejawnej pracy dla Oddziału II. Ufam, że czas pozwoli wyjaśnić choćby część zagadek związanych z Jego fascynującym życiorysem.

 

Jedno jest jednak pewne: Wojciech Stypuła przez całe życie pracował na rzecz odrodzonej Ojczyzny i za jej wolność poniósł śmierć. Składając Mu hołd, przypominamy zatem Jego zasługi dla Rzeczypospolitej, by był dla nas, współczesnych Polaków, zwłaszcza dla młodych pokoleń, przykładem wierności, wytrwałości i niezłomności. Z serca dziękuję także za to, że obecna uroczystość inauguruje zarazem nowe miejsce pamięci na tutejszym cmentarzu, w którym spoczną lokalni bohaterowie Niepodległej. To piękny sposób uczczenia trwającego jubileuszu stulecia odrodzenia się, obrony i odbudowy wolnej Rzeczypospolitej. Życzę całej społeczności Wadowic i ziemi wadowickiej, by pielęgnowanie tradycji patriotycznych umacniało jedność i ducha narodowego oraz wolę pracy dla wspólnego dobra – naszej dzisiejszej na powrót wolnej Polski.

 

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Poleć znajomemu